Cordyceps a jeho účinky na štítnou žlázu

Štítná žláza je endokrinní orgán, který má na starost tvorbu důležitých hormonů. Může souviset s řadou problémů a houba Cordyceps pomáhá s nápravou stavu štítné žlázy.

Štítná žláza a její stav

Štítná žláza může mít řadu potíží. Mezi ty nejčastější patří nadměrná funkce (hyperfunkce) a nedostatečná funkce (hypofunkce), zánět, cysty i nezhoubné uzlíky.

Právě autoimunitní zánět je důležitým viníkem poškození této žlázy s vnitřní sekrecí, která je hlavním revizorem látkové výměny metabolismu. K následnému chybnému reagování dochází v dlouhodobě špatné funkci limbických částí mozku, které kromě jiného řídí fungování žláz s vnitřní sekrecí. To nastává v důsledku špatného životního stylu, který je nadměrný (hodně aktivní) a chybí mu regenerace.

Pokud se zjistí špatná funkce, je důležité začít léčbu co nejdříve. Nutně to nemusí představovat chemickou léčbu. Pokud se nemocný rozhodne pro nápravu, je důležité, aby hlavně změnil svůj životní styl a doplnil ho třeba právě přírodními prostředky. V případě špatné funkce štítné žlázy a dalších zdravotních komplikací tohoto orgánu je vhodné se poradit o správném postupu s ošetřujícím lékařem.

obličej a krk ženy, kontrolovaná ultrazvukem

Cordyceps a štítná žláza

Mezi silné regenerační pomocníky patří také Cordyceps, který v tradiční čínské medicíně představuje silnou podporu. Protože bylo zjištěno, že tato parazitická houba kromě jiného dokáže výrazně modulovat činnost imunitního systému, je i předmětem nejrůznějších zkoumání a klinických studií. Studie také odhalily, že Cordyceps je schopen ovlivňovat také autoimunitní zánětlivá onemocnění (včetně chronické hepatitidy, lupusu, nebo třeba chronického onemocnění ledvin a diabetu).

Klinická studie vlivu léku s Cordycepsem na štítnou žlázu

V jedné ze studií vědci sledovali vliv léčiva (Corbin) z Cordycepsu právě v souvislosti na autoimunitní choroby štítné žlázy. Příkladem je Hashimotova thyreoiditida a Graves Basedova choroba a častěji se týkají žen. Jejich krev obsahuje autoprotilátky, které jsou příčinou zánětu poškozujícího štítnou žlázu. Těžší případy dostávají léky na snížení činnosti imunitního systému a k tomu hormony štítné žlázy.

Studie se týkala 44 pacientů s Graves Basedovou chorobou a 56 s Hashimotovou thyreoiditidou. Náhodně rozdělené skupiny dostávaly standardní léčbu a Corbrin, jiná skupina jen standardní léčbu a placebo. Sledovala se hladina hormonů štítné žlázy a autoprotilátky, činnost T lymfocytů. 24 týdnů po léčbě vyšlo najevo, že u všech pacientů došlo k poklesu autoprotilátek. Pacientům s Corbrinem se změnilo složení skupin lymfocytů na normální (nebyla již patologicky zvýšena některá ze skupin lymfocytů). Vědci předpokládají, že by při delším podávání by došlo kromě významného poklesu autoprotilátek také k utlumení zánětu a nebyla by poškozována tkáň štítné žlázy.

serial-cordyceps-button

Zdroj
1) https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0t%C3%ADtn%C3%A1_%C5%BEl%C3%A1za
2) Tianyi He, Ruxing Zhao, Yiran Lu, Wenjuan Li, Xinguo Hou, Yu Sun, Ming Dong, Li Chen . Dual-Directional Immunomodulatory Effects of
Corbrin Capsule on Autoimmune Thyroid Diseases.  Evid Based Complement Alternat Med
2016.:1360386. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5045992/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *