Cordyceps pro zlepšení spánku: Pomůže tato houba na klidnější noci?

Zlepšení spánku

Pokud se vám dlouho nedaří usnout, často se v noci budíte a po ránu se cítíte vyčerpaní, nejspíš máte narušený cirkadiánní rytmus. Dobrou zprávou je, že z koloběhu frustrující únavy existuje několik cest ven. Je užívání cordycepsu jednou z nich?

Cordyceps a jeho potenciální vliv na zlepšení spánku

Domorodí léčitelé v oblastech, kde cordyceps přirozeně roste, věřili, že tato neobvyklá houba podporuje zdraví těla mnoha způsoby. Přisuzovali mu schopnost zvýšit energii, dodat vitalitu a podpořit imunitní systém.

Pomůže tato houba také se zlepšením spánku? Cordyceps má regenerační vlastnosti a obsahuje několik účinných látek, o kterých by se dalo říci, že mají vliv na spánek. Patří mezi ně například beta-d-glukany, které jsou známé svou schopností posilovat imunitu. Jsou bohaté na antioxidanty, jako jsou polyfenoly, ergosterol, ergothionein a glutathion, z nichž každý je spojen s poskytováním imunomodulačních vlastností, pomáhá snižovat oxidační stres a poškození způsobené volnými radikály.

Adenosintrifosfát a spánek

Cordyceps stimuluje produkci adenosintrifosfátu (ATP), který je charakterizován jako vysokoenergetická molekula, která přenáší energii v buňkách a podporuje regenerační schopnost těla. Předpokládá se, že cordyceps pomáhá zvyšovat průtok okysličené krve v těle, což má za následek zvýšenou produkci ATP. Zvýšená produkce ATP je faktor, který zvyšuje energii a vytrvalost jednotlivce.

Teď si nejspíš říkáte, že zvýšený přísun energie a zlepšení spánku se navzájem vylučují. Opak je ale pravdou. Produkce ATP zlepšuje spánek tím, že v organismu dochází k lepší buněčné regeneraci a k nastavení opravných funkcí. A právě to vede v konečném důsledku ke zlepšení spánku.

Cordyceps a spánek – co říkají studie?

Vztah cordycepsu a potenciálního zlepšení spánku zkoumala studie na potkanech, ve které se zjistilo, že cordyceps může být užitečný, pokud jde o léčbu problémů se spánkem. Ukázalo se, že cordyceps aktivně zvyšuje dobu NREM fáze spánku, tedy hlubokou fázi spánku bez rychlých pohybů očí, a naopak snižuje dobu REM fáze neboli lehčího spánku s rychlými pohyby očí.

V důsledku toho došlo k prodloužení celkové doby spánku. NREM spánek je klíčový pro navození svalové regenerace, celkové regenerace těla a pro obnovení biorytmů. Suplementace cordycepsem by tedy mohla být užitečná pro lidi, kteří trpí nespavostí nebo se srovnávají s jet lagem (časovým posunem při cestování).

Zdroje:
https://www.botanyfarms.com/blogs/blog/can-cordyceps-be-taken-at-night
https://www.thebircherbar.com.au/blogs/musings-muesli/does-cordyceps-really-work
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3655593/
https://www.naturesrise.com/blogs/brainfood/cordyceps-before-bed
Ilustrační obrázek: Unsplash.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *