Hormonální rovnováha jako klíč ke spokojenému životu. Jakou roli zde může sehrát cordyceps?

Hormonální rovnováha

Cítíte se, jako byste snad žili v cizím těle, ale podle doktorů je vše v pořádku? Na vině může být hormonální nerovnováha, která s sebou nese řadu fyzických i psychických potíží. Medicinální houby naštěstí nabízejí bezpečný a přirozený způsob, jak podpořit hormonální systém.

Medicinální houby a hormonální rovnováha

Houby se po staletí využívají po celém světě pro své léčivé vlastnosti a nutriční přínosy. Některé z nich řadíme mezi tzv. adaptogeny. Adaptogeny označují skupinu hub a rostlin, které rostou v nehostinných podmínkách – často ve vysokých nadmořských výškách, ve velkých mrazech nebo naopak suchu – a na tyto nehostinné podmínky se adaptují.

Podobně fungují i v lidském těle. Pomáhají mu přizpůsobit se náročným vnějším vlivům – například na zvýšený stres, infekce, únavu, pooperační stavy, zranění, ale i psychicky náročné období. Zlepšují celkovou odolnost organismu a pomáhají mu opět dosáhnout stavu rovnováhy.

Pokud je naším cílem hormonální rovnováha, medicinální houby mohou být vhodným prostředníkem, který ke kýženému stavu napomůže. Díky svému složení bohatému na biologicky aktivní látky pomáhají při obnově hormonální rovnováhy a při regulaci různých systémů těla.

Hormonální nerovnováha u žen a u mužů

S výkyvy hormonální hladiny se setkávají především ženy, a to naprosto přirozeně během menstruace, těhotenství, v období po porodu a při menopauze. Pokud se však hladina hormonů vychýlí mimo tato období, může s sebou přinést řadu nepříjemných příznaků. Mezi ty nejčastější patří bolesti hlavy, návaly horka, špatná pleť, snížené libido, změna chuti k jídlu, padání vlasů nebo třeba výrazné přibírání na váze a podrážděnost.

Pokud nedostatek nebo naopak nadbytek některého hormonu postihne muže, projeví se také ztrátou libida, nadměrnou únavou, sklony k obezitě, depresivním stavům, zhoršením paměti nebo poruchami spánku.

Hormonální nerovnováha vzniká často důsledkem nezdravého životního stylu. Mezi rizikové faktory patří stres, kouření, nedostatek kvalitního spánku, konzumace průmyslově zpracovaných potravin bohatých na estrogen (např. sója, chmel) nebo potravin obsahujících pesticidy, ale i používání kosmetiky a čisticích prostředků s obsahem xenoestrogenů.

Cordyceps a hormonální rovnováha

Jedním z přírodních doplňků stravy na podporu hormonální rovnováhy je medicinální houba cordyceps neboli housenice čínská. Cordyceps, který svým tvarem připomíhá housenku, může pomoci vyrovnat hormony, jako je estrogen a progesteron, které jsou produkovány v nadledvinách. Právě podpora nadledvinek, zvláště u žen s PCOS, je velmi důležitá pro spánek, udržení stabilní váhy a pro podporu imunitního systému.

Cordyceps dále snižuje hladinu cukru v krvi, tlumí záněty a nabízí tělu energetickou vzpruhu podobně jako kofein, ovšem bez jeho vedlejších účinků. Navíc se jedná o již zmiňovaný adaptogen, který díky svému složení bojuje proti stresorům, toxinům a endokrinním disruptorům. Díky tomu také napomáhá uvést hladinu hormonů zpátky do rovnováhy.

Zdroje:
https://www.malamamushrooms.com/blogs/news/medicinal-mushrooms-fo-hormone-balance
https://pcos.com/cordyceps/https://www.celostnimedicina.cz/jak-upravit-hormonalni-nerovnovahu/
https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/estrogenova-dominance-u-muzu/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *