Porce zdraví a lahodná chuť v jednom: Proč byste měli pít kávu s cordycepsem i vy?

Káva s cordycepsem

Bez šálku kávy si dokážete představit svůj den, ale na doplňky stravy podporující vaše zdraví pravidelně zapomínáte? Vyzkoušejte adaptogenní kávu s cordycepsem. Chuť a vůně arabiky obohacená o výtažek z medicinální houby dobývá pulty kaváren po celém světě.

Co to je káva s cordycepsem?

Adaptogenní káva, konkrétně káva s cordycepsem kombinuje kávu jakéhokoliv druhu (nejčastěji se jedná o arabiku, ale také o zelenou kávu nebo instantní kávu) a výtažek či prášek z medicinální houby cordyceps. Výsledný nápoj má díky obsaženým látkám z cordycepsu řadu potenciálních zdravotních benefitů.

Jak káva s cordycepsem chutná? Pokud bychom houbu cordyceps sesbírali v přirozeném prostředí a připravili jako jakoukoliv jinou houbu, pocítili bychom její zemitou chuť a máslovou texturu. Cordyceps se ale v přírodě vyskytuje vzácně, navíc často na obtížně dostupných místech ve vyšších nadmořských výškách, proto je známější spíše ve zpracované formě jako prášek nebo extrakt. Výsledná chuť takto zpracovaného cordycepsu je daleko méně výrazná, v kávě s cordycepsem ji tak téměř nepocítíte.

Kávu s cordycepsem si můžete vyrobit sami doma. Jednoduše si připravíte kávu tak, jak jste zvyklí, a když bude ještě horká, vmícháte do ní prášek cordycepsu, případně kapátkem nakapete dávku cordycepsového výtažku. Nápoj necháte před pitím ještě 3 až 5 minut odležet, aby se uvolnily účinné látky. Zdravotní přínosy látek obsažených v cordycepsovém prášku či výtažký neovlivní ani přídavek cukru či mléka.

Pohodlnější způsob nabízejí už hotové směsi adaptogenní kávy, které obsahují vysoký podíl funkčních výtažků houby cordyceps, ale zároveň si chuť a sílu kávy. Existují jednodruhové i vícedruhové kávy s adaptogeny (obsahují extrakty z cordycepsu, chagy, hericia a z dalších medicinálních hub).

Káva s cordycepsem pro vaše zdraví

Cordyceps se v Asii používá v tradiční medicíně již po staletí a potenciální zdravotní benefity konzumace této houby postupně dokládá řada moderních klinických studií. Jedním ze základních zdravotních přínosů cordycepsu je energizace těla, proto se cordyceps tak dobře hodí k běžné kávě.

Cordyceps kromě toho napomáhá k posílení imunitního systému. Obsahuje vysoké množství antioxidantů, které pomáhají snižovat riziko infekcí a mají řadu dalších výhod. Působí proti stárnutí, podporují zdraví ledvin a zdravou regulaci hladiny cukru v krvi.

Podle některých studií pomáhají látky obsažené v medicinální houbě cordyceps v boji proti rakovinným nádorům a v boji proti diabetu druhého typu. Cordyceps také podporuje zdraví srdce a potlačuje záněty v těle. Medicinální houba cordyceps má také pozitivní vliv v péči o duševní zdraví.

Zdroje:
https://becomelucid.com/blogs/news/cordyceps-coffee
https://www.roast.love/blog/cordyceps-coffee
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8874668/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8874668/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *