Cordyceps jako doplňková léčba pro autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění

Život s autoimunitním onemocněním může být komplikovaný. Neexistují žádné léky, různé možnosti léčby ale pomáhají zmírnit příznaky a udržet stav pod kontrolou. Jednou z možností doplňkové terapie může být konzumace medicinální houby cordyceps.

Cordyceps patří mezi léčivé houby s řadou benefitů pro zdraví. V tradiční čínské medicíně a lidovém léčitelství se dlouhá staletí cenily pro schopnost dodávat tělu chybějící energii, a dokonce se jim přisuzovaly omlazující účinky. Moderní studie benefity cordycepsu prokazují a nyní si všímají i jeho potenciálu pro léčbu autoimunitních onemocnění. Popisují mechanismus podobný imunosupresivním látkám, které kontrolují autoimunitní poruchy a zabraňují poškození tkání.

Co to je autoimunitní onemocnění?

Při běžném fungování imunitní systém brání organismus proti cizorodým látkám způsobujícím infekce a onemocnění. Při autoimunitním onemocnění ale imunitní systém napadá vlastní tkáně, orgány nebo organismus jako celek. Příčina autoimunitních onemocnění není známá, často se objevují v genetické linii v rodinách a častěji postihují ženy.

Autoimunitní onemocnění se obtížně diagnostikují, řada z nich má podobné symptomy, které je možné zaměnit s jinými nemocemi. Mezi nejčastější autoimunitní onemocnění patří Crohnova choroba, celiakie, roztroušená skleróza, lupus nebo revmatoidní artritida.

Cordyceps a jeho vliv na autoimunitní onemocnění – co říkají studie

Imunomodulační účinky extraktů cordyceps sinensis a cordyceps militaris byly předmětem několika výzkumů. Například tchajwanský výzkum hodnotil změny imunity způsobené požitím cordycepsu u myší náchylných k lupusu. Došli k závěru, že včasná léčba pomocí extraktu z cordycepsu sinensis zmírnila závažnost onemocnění lupusem u těchto laboratorních zvířat. To dává naději na podávání cordycepsu jakožto doplňkové léčby pacientů s lupusem.

Jiná studie zkoumala imunomodulační vlastnosti houby cordyceps sinensis. Výsledky ukázaly, že houba zvyšuje hladinu regulátorů imunitního systému. Další vědci se zabývali stimulačními účinky cordycepsu sinensis na imunitní systém. Hodnotili schopnost houby vyvolat ochranné reakce proti intracelulárním infekcím a aktivovat prozánětlivé reakce v makrofázích. Z výsledků vyplynulo, že sterilní vodní extrakt cordycepsu stimuluje imunitní systém uvolňováním řady prozánětlivých cytokinů.

V další studii výzkumníci zjistili, že cordyceps sinensis obsahuje imunosupresivní složky. Ve studii z Tchaj-wanu vědci přinesli zjištění, že cordyceps militaris může snižovat zánět dýchacích cest u astmatu. Předmětem studie z Číny bylo zkoumání vlivu léku corbrin, odvozeného z cordycepsu na autoimunitní onemocnění štítné žlázy. Autoři dospěli k závěru, že lék by mohl obnovit rovnováhu lymfocytů a významně snížit hladiny autoprotilátek.

Z výsledků zmíněných studií vyplývá, že pravidelné užívání cordycepsu pomáhá zlepšit příznaky autoimunitních onemocnění, a to už za jeden týden suplementace houby. Než však začnete medicinální houbu zařazovat, poraďte se se svým lékařem.

Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/cordyceps-mushroom-autoimmune-disease/
https://nemoci.vitalion.cz/imunitni-onemocneni/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19350364/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16873101/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18306104/https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8874668/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19133568/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5045992/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *