Cordyceps a trávicí systém: Jaký vliv má houba na naše zažívání?

Trávení

O cordycepsu je známo, že pomáhá regulovat střevní mikrobiom a podporuje bariérovou funkci střevní sliznice. Pojďme se podívat hlouběji na další souvislosti konzumace medicinální houby cordyceps a jejího vlivu na trávicí systém. Podporuje housenice jeho správné fungování?

Cordyceps podporuje diverzifikaci mikroorganismů ve střevech

Střevní mikrobiom obsahuje biliony bakterií, hub a dalších mikroorganismů. Střevní bakterie hrají v celkovém zdraví velikou roli. Pomáhají například správnému průběhu trávení a vstřebávání potravy, podporují imunitní systém a podílejí se na regulaci tělesné hmotnosti. Střevní mikrobiom se začíná diverzifikovat už v prenatálním období. Zjednodušeně platí, že čím větší rozmanitost mikroflóry, tím lépe pro náš organismus.

Složení a rozmanitost mikroflóry ovlivňuje především náš jídelníček. Růst „prospěšných“ bakterií ve střevech stimulují například prebiotika, která se nacházejí v mnoha druzích zeleniny a hub, včetně cordycepsu. Studie z roku 2020 ukázala, že polysacharidy obsažené v cordycepsu zlepšovaly diverzitu střevních bakterií. Cordyceps také pomáhal při modulaci střevní mikroflóry, zvýšil množství probiotik ve střevech, a naopak snížil množství škodlivých bakterií.

Cordyceps a jeho potenciál pro snížení hmotnosti

V další studii z roku 2018 vědci vyhodnotili, jak cordycepin, hlavní bioaktivní složka oddělená od odrůdy cordyceps militaris, zabraňuje nárůstu tělesné hmotnosti u zvířat. V tomto výzkumu bylo 30 krys rozděleno do tří skupin na základě jejich tělesné hmotnosti. Jedna skupina byla krmena normální stravou, další byla krmena stravou s vysokým obsahem tuků a třetí dostávala vysokotučnou dietu, ovšem doplněnou o cordycepin.

Po čtyřech týdnech výzkumníci zjistili, že třetí skupina vykazovala sníženou tělesnou hmotnost a nižší podkožní tuk. Výsledky taktéž ukázaly, že cordyceps mění strukturu střevní mikroflóry. Z výsledků studie tedy můžeme vyvodit, že suplementace cordycepsem může pomoci při snaze o úpravu střevní mikroflóry za účelem snížení hmotnosti u obézních pacientů.

Cordyceps jako pomoc u dysfunkce bariéry střevní sliznice

Buňky střevního epitelu tvoří pevnou bariéru, která umožňuje příjem základních živin a zároveň chrání organismus před škodlivými faktory. Pokud bariéra nefunguje tak, jak má, vzniká riziko většího transportu škodlivých bakterií do krevního řečiště, a tím rozvoj nemocí.

Studie z roku 2022 zkoumala, jak cordyceps militaris moduluje funkci střevní fyzické bariéry a střevní mikroflóru u prasat. Ve studii vědci prasatům náhodně podávali buď houbu, nebo běžnou stravu. Prasata krmená cordycepsem vykazovala lepší morfologii střeva a jeho bariérovou funkci ve srovnání s kontrolní skupinou. Kromě toho byly významně sníženy hladiny proteinů spouštějících zánět (prozánětlivé cytokiny), zatímco proteiny, které snižují zánět (protizánětlivé cytokiny), byly zvýšeny. Cordyceps militaris u zkoumaných zvířat také změnil mikrobiální složení tlustého střeva. Z toho vyplývá, že cordyceps může modulovat funkci střevní bariéry a střevní mikroflóru, což může poskytnout novou strategii pro zlepšení zdraví střev.

Zdravá střeva znamenají lepší trávení

Co tedy z výše zmíněných studií můžeme vyvodit? Schopnost cordycepsu podporovat zdraví střev a harmonizaci složení střevní mikroflóry jde ruku v ruce s podporou trávicího systému. Při pravidelné konzumaci cordycepsu se mohou zmírnit příznaky špatného trávení, jako je nadýmání, plynatost a další zažívací potíže. Zdravá střeva zároveň napomáhají správné funkci imunitního systému nebo dokonce k lepší náladě a psychické pohodě.

Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/cordyceps-for-digestion-gut-health/
https://keedajadihealth.com/blogs/know-cordyceps-with-mushroom-lady/nurturing-digestive-harmony-cordyceps-militaris-for-gut-health
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0144861720301314
https://lipidworld.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12944-018-0910-6
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8969440/

1 thoughts on “Cordyceps a trávicí systém: Jaký vliv má houba na naše zažívání?

  1. Miroslava Sedláčková

    Dobrý večer. Jak dlouho se může užívat cordyceps?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *