Medicinální houba cordyceps: Má potenciál zlepšit zdraví srdce a cév?

Zdraví srdce a cév

V České republice onemocní přes 800 tisíc lidí ročně nějakou z forem kardiovaskulárních onemocnění. Vedle dodržování zásad zdravého životního stylu je vhodné činnost srdce a cév harmonizovat i přírodními doplňky stravy. Jaký vliv má medicinální houba cordyceps na činnost cévní soustavy?

Zdraví srdce a cév

Pro správný chod srdce je nezbytná pravidelnost. Pokud dojde k srdeční arytmii, tedy k abnormální aktivitě elektrických impulzů, které řídí sekvenci pumpování srdce, nastává problém, který může být až život ohrožující.

Ať už srdce bije příliš rychle nebo naopak pomalu, nemusí být schopno pumpovat dostatek krve do těla. Tím se výrazně zhoršuje kvalita života a v nejhorším případě se mohou poškodit důležité orgány. Riziko arytmie stoupá po 50. roku života.

O cordycepsu je známo, že obsahuje silné antioxidanty a protizánětlivé látky, které podporují činnost srdce. Účinné látky v cordycepsu přispívají ke snižování zánětu v organismu a bojují proti oxidativnímu stresu, a právě tyto mechanismy pomáhají zajišťovat správnou činnost srdce a cévní soustavy. Účinné látky obsažené v medicinální houbě cordyceps, u nás známé pod pojmem housenice čínská, mají také pozitivní vliv na srážlivost krve.

Cordyceps a jeho vliv na srdeční arytmii

Jednou z nejdůležitějších funkcí cordycepsu je jeho schopnost stabilizovat srdeční tep a korigovat srdeční arytmii. Výzkum ukázal, že podávání cordycepsu může snížit vysoký krevní tlak a upravit srdeční arytmii, prodloužit její latentní období a zkrátit dobu trvání záchvatů srdeční arytmie. Cordyceps totiž obsahuje adenosin, deoxyadenosin a příbuzné nukleotidy a nukleosidy adenosinového typu, které mají pozitivní vliv na cévní a mozkovou cirkulaci.

Vyšší průtok krve a snížení hladiny cholesterolu

Různé studie prokázaly, že užívání cordycepsu jako doplňkové léčby zvyšuje průtok krve v koronárních cévách (a tedy snižuje riziko ischemické choroby srdeční a akutního infarktu myokardu), v cévách v mozku (a tedy zlepšuje paměť a kognitivní schopnosti a snižuje riziko cévní mozkové příhody) a v periferních cévách (důležité pro léčbu aterosklerózy a diabetických komplikací).

Hypotézy dále naznačují, že cordyceps by mohl být účinný při zvyšování syntézy oxidu dusnatého, který pomáhá uvolnit a rozšířit cévy. Rozšířené cévy jsou důležité pro snížení krevního tlaku a pro zdravý oběh. Pro prokázání těchto hypotéz je však zapotřebí více tvrdých dat a výzkumů.

Další výzkumy ukázaly, že užívání cordycepsu přispívá k významnému snížení celkového cholesterolu, ke zmírnění bolesti na hrudi a ke zmírnění palpitací (nepříjemné pocity spjaté s údery srdce). Kromě toho dochází ke snížení viskozity krve a hladiny fibrinogenu, což redukuje riziko infarktu myokardu.

Zdroje:
https://brioclinic.com/blogs/products/14445761-cordyceps-improves-cardiovascular-health
https://www.honeblends.com/blogs/wellness/cordyceps-for-heart-health#is_cordyceps_good_for_the_heart
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9437265/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31472889/https://bioresourcesbioprocessing.springeropen.com/articles/10.1186/s40643-020-00323-9

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *