Většina lidí na Západě zná Cordyceps posledních 20 let, během nichž moderní vědecké metody mají stále více možností na zkoumání jeho zdánlivě velkého rozsahu léčivých vlastností, a to pomocí pokusů, aby ověřili to, co čínští lékaři znají po staletí. Přirozeným prostředím houby Cordyceps sinensis jsou horské oblasti severozápadní Číny v nadmořské výšce 3–5000 metrů. Klimatické podmínky jsou zde velmi drsné, s průměrnými ročními teplotami 0,2–0,8 °C, vlhkostí vzduchu 50–70 % a sněhovou pokrývkou po 140–286 dní ročně.

yunnan__china-cordyceps

Přibližně před 1500 lety pastevci jaků v Himálaji v Tibetu a Nepálu všimli, že jejich zvířata se pasou na nějakých houbách bez kloboučků a náhle jsou plní energie a dovádiví. Pastevci zkoumali, co jaci spásají, a tak byl objeven cordyceps. První písemný záznam o cordycepsu byl pořízen roce 620 (za dynastie Tchang). Vládnoucí čínští císaři začali cordyceps rychle oceňovat pro jeho uzdravovací a život prodlužující vlastnosti. Od počátku 15. století začali o cordycepsu hojně psát tibetští učenci.m Je někdy nesprávně označován jako cordiceps, kordiceps ale i kordyceps. Cordyceps je vzácná houba, která roste v horách Asie – konkrétně v Nepálu, Tibetu a Číně. Cordycepsu roste více než 680 druhů. Nejznámější je však Cordyceps sinensis. Používá se v tradiční čínské bylinné medicíně jako přírodní léčivý prostředek po více než 2000 let. Císařská dynastie Čching používala Cordyceps k léčbě neduhů ledvin a plic, obnově fyzických sil a imunitního systému a také k omlazení a posílení sexuální energie.

 

Co Cordyceps obsahuje

Cordyceps obsahuje různé biologicky aktivní látky, mezi které patří polyaminy, peptidy, 77 mikro- a makro- prvků, vitamíny B1, B2, B12, E a K, všechny esenciální aminokyseliny, glutamát, L-tryptofan, L-arginin a lysin, d-manitol, deriváty ergosterolu a alkaloidy. Cordyceps obsahuje také 80 typů enzymů (včetně koenzymu Q10), mastné kyseliny (hlavně olejovou, linolovou, palmitovou a stearovou) a steroly.
wild-Cordyceps-Cordyceps-Sinensis-Dong-Chong-Xia-CaoFarmakologické účinky cordycepsu jsou především důsledkem přítomnosti biologicky aktivních polysacharidů, nukleosidů a cyklosporinu. Polysacharidy v cordycepsu mají řadu vlastností: CS-F30 snižuje hladinu krevního cukru (hypoglykemický účinek) a tuku (účinky snižování hladiny lipidů); CS-81002 je imunostimulátor, polysacharid stimulující imunitní systém s ochrannými účinky při ozáření  a protirakovinnými účinky.Během posledních 20 let je ohromný rozsah léčebných aplikací cordycepsu stále více zkoumán pomocí moderních vědeckých metod ve snaze ocenit to, co čínští praktici znají již po staletí.