Když jde o duševní zdraví. Cordyceps a jeho potenciál

Duševní zdraví

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) více než 450 milionů lidí na celém světě trpí poruchami duševního zdraví. Psychické zdraví se dá podpořit mnoha způsoby. Jedním z nich je konzumace medicinálních hub. Jaký potenciál má ve vztahu k poruchám duševního zdraví suplementace cordycepsem?

Pro životní styl západní společnosti je typická uspěchanost a tlak na výkon, což se negativně odráží na psychice. Udržování duševního zdraví je v současnosti aktuálním tématem. Vědecká obec se stále více zajímá o složité fungování mozku a jeho procesy v souvislosti s duševním zdravím.

Možností, jak psychiku na denní bázi podpořit, je nespočet. Jedním takovým přírodním prostředkem jsou medicinální houby, které se v tradiční čínské medicíně a v lidovém léčitelství používají už po tisíce let. V poslední době si i na západě získaly významnou pozornost pro svou potenciální roli při podpoře duševního zdraví.

Medicinální houby a psychické zdraví v kostce

Jaký je hlavní potenciál medicinálních hub v souvislosti s psychickým zdravím?

  • Snížení stresu – některé medicinální houby (např. reishi) patří mezi tzv. adaptogeny. Pomáhají tělu přizpůsobit se stresu a snižovat jeho negativní účinky na tělesné procesy.
  • Podpora kognitivních funkcí – jiné druhy (např. lví hříva) obsahují sloučeniny stimulující produkci nervového růstového faktoru (NGF), nezbytného pro udržení zdraví neuronů.
  • Podpora kvalitního spánku – triterpeny obsažené např. v houbě chaga nebo reishi podporují klidný spánek a celkovou duševní pohodu.

Cordyceps a duševní zdraví

Medicinální houba cordyceps se v Asii po staletí využívá jako nootropikum – tedy jako „chytrá droga“, která má příznivý vliv na funkci a kapacitu mozku a zlepšuje schopnost myšlení a soustředění. Látky obsažené v houbě cordyceps podporují zdraví mozku, což je v souvislosti s duševním zdravím klíčové. Bylo totiž prokázáno, že existuje souvislost mezi zánětem v mozku a depresí, úzkostí a dalšími chronickými onemocněními.

Cordyceps má dále silné protizánětlivé vlastnosti a může pomoci snížit stresovou reakci. Stejně jako houba reishi, i cordyceps patří mezi adaptogeny. Díky suplementaci cordycepsem je proto možné lépe odolávat stresu.

Z pohledu tradiční čínské medicíny je deprese spjatá s ledvinami. Ledviny jsou podle TČM jedním z nejdůležitějších orgánů v těle, protože zde sídlí energie jing. Zároveň mají vliv na zdraví mozku. Pokud je energie v ledvinách vyrovnaná, člověk má čistou hlavu a jasné myšlení, pokud však dochází k dysbalancím, může se to projevit právě ve formě zhoršeného psychického zdraví. Konzumace cordycepsu tedy může tímto způsobem nepřímo zmírnit deprese.

Podle jedné ze studií na zvířatech, která zkoumala účinky vodního extraktu cordyceps militaris, má konzumace této houby účinky podobné antidepresivům. Užívání cordycepsu by v budoucnu mohlo být doporučováno jako doplňková léčba deprese.

Zdroje:
https://mushrooms4life.com/mushrooms-4-mental-health/
https://www.allthingshealth.com/en-us/mental-health/mental-focus/mushrooms-for-depression/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874121004219
https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-ledviny-shen.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *