Ledviny mají v těle různé funkce, slouží především jako přírodní filtry našeho těla. Jestliže má člověk oslabené ledviny, pocítí to na jiných orgánech. Člověk může vnímat bolest kloubů a zad, roste hladina cukru v krvi.
Ledviny slouží jako hlavní orgán močového ústrojí – čistí krev od odpadních látek (například močovina, draslík), které vylučujeme spolu s přebytečnou vodou močí. Tím se také reguluje množství vody v těle. Kromě toho ledviny regulují krevní tlak, udržují acidobazickou rovnováhu, vytvářejí hormony. Ty mají vliv na metabolismus kostí a oběhovou soustavu, s čímž souvisí krevní tlak, složení krve, ale také třeba vznik anemie.
Posílení ledvin a čínská medicína
Čínská medicína považuje ledviny za jeden z nejvýznamnějších lidských orgánů. Využití houby Cordyceps pro ledviny není žádnou novinkou. Tato tradiční východní medicína ji využívá už po staletí. Také západní medicína začíná zjišťovat, že je tato medicinální houba prospěšná pro ledviny.
Studie ukazují posílení funkce ledvin
Konkrétně byla provedena studie s 51 pacienty s chronickým selháním ledvin. Ukázala, že když se podávalo denně 3-5 g Cordycepsu sinensis, došlo k významnému posílení funkce ledvin a imunitních skupin pacientů (Guan, Y.J., et al. (1992). Effect of Cordyceps sinensis on T- lymphocyte subsets in chronic renal railure. Chinese Journal of Integrated Medicine 12: 323, 338-339).
Další studie se účastnilo 57 pacientů, kteří měli poškozené ledviny gentamicinem (antibiotikum). Tito pacienti dostávali 4,5 g Cordycepsu denně, někteří byli léčeni běžnějšími metodami. Po 6 dnech vyšlo najevo, že skupina s Cordycepsem získala 89 % své normální funkce ledvin oproti 45 % v druhé skupině. (Holliday, J. et al. On the Trial of The Yak Ancient Cordyceps in the Modern World. 2004)
Studie také prokázaly, že Cordyceps zvyšuje potenciál ledvin zvýšením hladiny 17-hydroxy-kortikosteroidů a 17-ketosteroidů. (Zhu, J. et al. The Scientific Rediscovery of an Ancient Chinese Herbal Medicine: Cordyceps sinensis The Journal Of Alternative And Complementary Medicine [part 1]Volume 4, Number 3, 1998, pp. 289—303 [part 2] Volume 4, Number 4, 1998, pp. 429 – 457.)
Je známé, že chronické selhání ledvin, případně snížená funkce ledvin bývá často příčinou anémie (chudokrevnost), proteinurie (přítomnost bílkoviny v moči) a také hypertenze (zvýšený krevní tlak). Byla provedena studie s pacienty, kteří vykazovali tyto zdravotní problémy. Už po měsíci podávání Cordycepsu došlo k 15% poklesu krevního tlaku, ke zvýšení hladiny superoxidu dismutázy (SOD, tělu vlastní antioxidant) a k významnému snížení močového proteinu. (Jiang, JC, Gao, YF. Summary of treatment of 37 chronic renal disfunction patients with JinShuiBao. J Administration Traditional Chinese Med 1995: 5(suppl):23-24)
Na Šanghajské univerzitě tradiční čínské medicíny (Shanghai University of Traditional Chinese Medicine) byla zpracována studie, která zjistila, že proti chronickému onemocnění ledvin by se mohla dobře uplatnit houba vzniklá spojením houby a housenky – Cordyceps cicadae. Výsledky naznačily, že extrakty této houby mohou inhibovat renální fibrózu in vivo a že tento účinek může být zprostředkován cestou TGF-β1 / CTGF. Extrakty z Cordycepsu cicadae by mohly poskytnout základ strategie boje proti fibróze ledvin. (Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3232436/)