Nový lék na rakovinu? Cordyceps hraje hlavní roli

Cordyceps a rakovina

Světlo světa spatřil nový lék na rakovinu. Jeho hlavní složkou je cordycepin, látka nacházející se v medicinální houbě cordyceps. Jaké vyhlídky má podle vědců na léčbu pacientů s různými druhy nádorů?

Cordyceps a rakovina

Tradiční čínská medicína a lidové léčitelství už po staletí využívají benefitů medicinální houby cordyceps na lidské zdraví. Cení si zejména toho, že cordyceps dodává tělu chybějící energii, povzbuzuje vitalitu i sexuální energii a pomáhá sportovcům s dosažením lepšího výkonu. Cordyceps dále podporuje imunitní systém a účastní se protizánětlivých procesů.

Potenciálu cordycepsu při léčbě rakoviny si všímá i moderní medicína. Klíčovou sloučeninou, kterou houba obsahuje a která se testuje v klinických výzkumech, je cordycepin. Studie z roku 2021 zveřejněná ve vědeckém časopise Clinical Cancer Research popisuje nový druh chemoterapie s názvem NUC-7738, syntetizovaný právě ze zmíněného cordycepinu. Naznačuje, že v budoucnu by se lék mohl využívat u onkologických pacientů.

Cordycepin proti nádorům

Cordycepin patří mezi nukleosidové analogy a vyznačuje se svými protirakovinnými, ale také protizánětlivými a antioxidačními účinky. Vědci se snažili zvýšit potenciál cordycepinu pomocí bioinženýrských modifikací a výsledný lék NUC-7738 je údajně čtyřicetkrát účinnější než původní sloučenina cordycepin.

Studie dále dokázala, že NUC-7738 je schopný překonat mechanismy buněčné rezistence a podpořila jeho další klinické testování jakožto nového prostředku při léčbě rakoviny v rámci technologie ProTide.

V současnosti se lék testuje na malém vzorku pacientů s rakovinou a prozatím vykazuje pozitivní výsledky. Aby byl lék dostupný pacientům mimo klinickou studii, je zapotřebí další vícestupňové testování na větším vzorku pacientů a prokázání bezpečnosti léku.

Zdroje:
https://vedator.org/2021/11/protinadorovy-lek-z-cordyceps-byl-ctyricetinasobne-vylepsen/
https://aacrjournals.org/clincancerres/article/27/23/6500/675041/The-Novel-Nucleoside-Analogue-ProTide-NUC-7738

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *