Cordyceps a ADHD: Jak houba pomáhá při poruše pozornosti?

ADHD

ADHD neboli porucha pozornosti s hyperaktivitou se často skloňuje v souvislosti s dětmi, ve skutečnosti touto neurovývojovou poruchou trpí až téměř 7 % dospělých po celém světě. Mnoho lidí hledá přírodní prostředky pro kontrolu příznaků. Jak naznačují nejnovější výzkumy, funkční houba cordyceps by mohla být jedním z nich.

Co je to ADHD

Pro ADHD jsou typické tři hlavní příznaky:

  1. Impulzivita – např. velký příznak slov při mluvení, rušivé až bezohledné chování vůči ostatním, přerušování konverzací.
  2. Hyperaktivita – např. neklid rukou a nohou, nutkavá potřeba pohybu a aktivity, potíže setrvat na jednom místě.
  3. Problémy se soustředěním – např. nutnost vynakládat velké úsilí pro udržení pozornosti, zapomnětlivost, přehlížení detailů, potíže s dokončením úkolů, neschopnost naslouchat pokynům.

U lidí s ADHD nemusí probíhat všechny tři příznaky najednou. Zároveň existuje další podobné onemocnění, tzv. ADD. Tato porucha osobnosti způsobuje opět problémy se soustředěním, ovšem bez doprovodné hyperaktivity a impulzivity.

S věkem se některé příznaky ADHD mohou lepšit. V některých případech naopak v dospělosti může ADHD přerůst ve vážnější psychiatrická onemocnění, jako jsou například úzkostné poruchy a další poruchy osobnosti.

Proč může cordyceps pomoci pacientům s ADHD

Aktivní sloučeniny v medicinální houbě cordyceps, jako jsou betaglukany a triterpeny, mají pozitivní vliv na správné funkce mozku; konkrétně vykazují neuroprotektivní, protizánětlivé a kognitivní vlastnosti. Z těchto vlastností mohou těžit právě lidé s ADHD. Vědci na základě studií dospěli také k těmto zjištěním:

  • Cordyceps zlepšuje paměť a učení

Ve studii prováděné na myších byla potvrzena schopnost polypeptidu obsaženém v houbě cordyceps zlepšovat a předcházet poruchám učení a paměti.

  • Cordyceps může zvýšit hladinu energie

ADHD je způsobena nerovnováhou dopaminu v mozku, která může vést k vyčerpání a nízké energetické hladině. Výzkumníci došli k závěru, že konzistentní a dlouhodobá suplementace cordycepsem může zlepšit hladinu energie u lidí s ADHD.

  • Cordyceps působí proti únavě

Studie z roku 2015 hodnotila protiúnavové účinky extraktu z cordycepsu u myší. Dvoutýdenní podávání Cordyceps militaris významně oddálilo únavu a zvýšilo hladiny ATP (adenosintrifosfátu, tedy molekuly, která poskytuje energii na buněčné úrovni.

  • Cordyceps může snížit úzkost

Přehledový článek z roku 2020 analyzoval imunomodulační účinky extraktu z cordycepsu militaris, cordycepinu a polysacharidů. Výzkumníci zjistili, že cordycepin se významně podílí na snižování úzkosti.

Z výsledků studií vyplývá, že dlouhodobé užívání cordycepsu by mohlo lidem trpícím ADHD pomoci se zvládáním příznaků spojených s touto poruchou, a v důsledku toho by mohli vést kvalitnější každodenní život.

Zdroje:
https://worldmushroomsociety.com/cordyceps-for-adhd/
https://www.naturesrise.com/blogs/brainfood/mushrooms-for-adhd
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5236007/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26351509/
https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.575704/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5874985/
https://www.nzip.cz/clanek/675-adhd-u-deti-priciny-a-diagnoza
https://www.neuraxpharm.com/cz/poruchy/porucha-pozornosti-s-hyperaktivitou

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *