Na něj si mikrobi nepřijdou. Jak bojuje cordyceps proti infekcím?

Cordyceps a infekce

Cordyceps obsahuje řadu biologicky aktivních látek, enzymy, steroly a mastné kyseliny, díky kterým má pozitivní účinky na lidské zdraví. Jakým způsobem se pravidelné užívání cordycepsu odráží v boji proti infekcím?

Cordyceps a infekce

Vědci v nedávné studii se zaměřili na zkoumání cordycepsu a jeho antimikrobiální vlastnosti, konkrétně studovali nutriční a bioaktivní složky pevného fermentovaného substrátu cordyceps cicadae. Dřívější farmakologické studie ukazují, že cordyceps cicadae obsahuje mnoho účinných látek, které plní mnoho funkcí, jako je odolnost proti zánětu v organismu, zmírnění bolesti, podpora imunity a modulace imunitního systému, povzbuzení proti únavě, zlepšení funkce ledvin – a právě antibakteriální účinek.

V této studii vědci nejprve izolovali a purifikovali insekticidní účinnou látku z plodnice houby cordyceps, cordycepin. Výsledky ukázaly, že polysacharid cordyceps cicadae měl silnou antibakteriální aktivitu proti bakteriím Escherichia coli, Staphyloccocus aureus, Bacillus subtilis, Salmonella paratyphi a Pseudomonas aeruginosa. Cordyceps projevil svou baktericidní aktivitu tím, že poškodil bakteriální buněčnou stěnu a buněčné membrány, což ve výsledku vedlo k buněčné smrti daných mikroorganismů.

Proč je výsledek studie důležitý ve světě moderní medicíny? V posledních letech, s rychlým rozvojem a širokým používáním antibiotik, představuje rezistence vůči bakteriím a plísním hrozbu pro klinickou léčbu. Cordyceps tedy v tomto směru může sehrát důležitou roli.

Antimikrobiální účinky cordycepsu jsou použitelné v medicíně i v průmyslu

Účinnost proti mikrobům zkoumala i další komparativní studie, která se zaměřovala na odrůdu cordyceps militaris. Výsledky ukázaly, že extrakty z plodnic vykazovaly široké antimikrobiální účinky proti všem testovaným mikroorganismům (jak bakteriím, tak houbám). Extrakty z fermentovaného mycelia oproti tomu vykazovaly selektivní aktivitu.

Z výsledku studie tedy vyplynulo, že extrakty z cordycepsu militaris by mohly být cennými antimikrobiálními, antioxidačními a cytotoxickými přírodními zdroji a zdají se být použitelné ve zdravotnictví a medicíně, stejně jako v potravinářském průmyslu.

O zdravotních přínosech cordycepsu ví tradiční čínská medicína už přes tisíciletí. Současné moderní studie ukazují další možnosti využití této medicinální houby, nejen pro jednotlivce, ale i ve větším měřítku ve zdravotnictví a v průmyslu.

Zdroje:
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464617305704
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25271983/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *