Cordyceps a jeho účinky díky betaglukanům

Cordyceps je čínská houba, která ukrývá řadu zajímavých biologicky aktivních látek. Určitě mezi ně patří i betaglukany. Jak mohou betaglukany v houbách a konkrétně v Cordycepsu prospět lidskému zdraví?

Co jsou betaglukany

Jedná se o polymery glukózy, které můžeme v přírodní podobě čerpat z kvasinek, hub, řas a třeba i některých druhů obilí. Za biologicky nejaktivnější glukany bývají považovány ty, které mají molekuly glukózy v pozici 1,3 a postranní glukózové řetězce v pozici 1,6, což je charakteristika právě beta-glukanů.

Betaglukany v houbách

Podle vědeckých zjištění to zatím vypadá, že mezi jednotlivými zdroji betaglukanů nejsou žádné významnější rozdíly a je tedy prakticky jedno, odkud pocházejí. Jak jsme již zmínili, betaglukany jsou kromě třeba triterpenoidů dalšími významnými biologicky aktivními látkami v houbách.

Význam betaglukanů v Cordycepsu

Nukledosidy, steroly, peptid cyklosporin a samozřejmě polysacharidy, především v podobě betaglukanů, patří mezi významné složky Cordycepsu. Studie naznačují, že betaglukany z Cordycepsu mají stimulační vliv na imunitní systém. Při testování byl zjištěn potenciální protirakovinový vliv a betaglukany je možné využít na podporu při různých nádorových onemocnění a především jako prevenci. Ukázalo se, že betaglukany mají velký význam na zmírnění negativních projevů v souvislosti s chemoterapií a ozařováním, kdy kromě jiného přispívají k rychlejší obnově buněk.

Z výsledků zkoumání vyplývá, že důležitou schopností betaglukanů je aktivace makrofágů, které mohou mít vliv na nádorové buňky, ale také na viry.

Betaglukany jsou ale významné i pro protivirové účinky, které podporují obranné funkce organismu. To je důležité obzvlášť v dnešní době, kdy viry číhají doslova na každém rohu. Betaglukany se poměrně osvědčily na infekce dýchacích cest, alergie a podobně. Kromě toho byly betaglukany také testovány na různé druhy bakterií a parazitů.

Nezanedbatelným pozitivním vlivem betaglukanů je jejich silná antioxidační činnost. Tyto látky tak mohou dobře zvládat nadměrnou aktivitu volných radikálů.

Dříve se betaglukany aplikovaly injekčně, dnes ale věda ukazuje, že orálně konzumované betaglukany nemají o nic menší účinnost.

Jak už jsme zmínili, pro výběr betaglukanu není až tak důležitý zdroj, ale kvalita těchto látek. Mělo by se jednat o produkty s certifikátem, který právě dokládá potřebnou kvalitu.

Zdroj:
Wikipedie
Pavel Valíček, Houby a jejich léčivé účinky, Start, 2011
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *