Cordyceps a žlučník: Jak může tato netradiční houba pomoci

Cordyceps je houbou, kterou po staletí využívá tradiční čínská medicína pro posílení imunitního systému. Cordyceps může mít také vliv na funkci žlučníku. Podívejte se, jak souvisí houba a tento malý orgán.

Žluč je důležitá pro procesy trávení, přispívá i ke vstřebávání tuků. K její úpravě a skladování slouží hruškovitý orgán zvaný žlučník. Když jsou složky žluči v nepoměru, dochází k tvorbě žlučových kamenů, což je onemocnění žlučových cest. Žlučové kameny mohou mít různou velikost a tvar. Většina lidí se žlučovými kameny nemá žádné příznaky. U někoho se mohou objevovat různé nevolnosti, pálení žáhy, pocit plnosti a další projevy.

K žlučníkové kolice dochází, když žlučový kámen zablokuje žlučovod. To má za důsledek křeče v pravé horní části břicha, těsně za a pod okrajem žeber. Tento stav také někdy označujeme jako žlučníkovou koliku. •

Rizikové faktory pro vznik žlučových kamenů

Mezi faktory, které mohou přispět ke vzniku těchto potíží je nejen nadváha a obezita, ale také třeba cukrovka, nemoci jater. Určitou roli hraje i rodinná anamnéza. Potížemi se žlučníkem trpí většinou ženy ve středním věku. Důležitým faktorem je také špatné stravování (málo vlákniny, hodně cholesterolu, tuku).

Cordyceps a žlučník

Mezi houby, které mohou pomoci s prevencí, patří Reishi, ale také Cordyceps. Cordyceps sinensis neboli česky housenice čínská obsahuje řadu biologicky aktivních látek, které mají vliv na různé zdravotní problémy.

Glukany z Cordycepsu stimulují imunitu, mají vliv na regulaci krevního cukru. Nukleosid kordycepin vykazuje antimikrobiální účinky. Nukleosidy z této houby brání množení některých virů. Cordyceps se v Asii využívá na chronickou hepatitidu B a C. Z klinických studií vyplynul i pozitivní vliv houby na činnost ledvin.

Housenice se také využívá jako adaptogen, což je schopnost umožňující vyrovnávat psychický a fyzický stres. U starších lidí se houba uplatňuje v případě bolestí a odstraňování únavy. V rámci tradiční čínské medicíny se Cordyceps nasazuje také u chronických kašlů a dušností.

Cordyceps může pomoci s prevencí potíží se žlučníkem, při dodržování dalších preventivních opatření, mezi které patří také zdravý životní styl.

Zdroj:
Wikipedie
Pavel Valíček, Houby a jejich léčivé účinky, Start, 2011
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *