Rakovina – cordyceps při léčbě onkologických onemocnění

rakovina-cordyceps

Rakovina a užívání cordycepsu

Užívání Cordycepsu na různé životně důležité energetické  systémy těla je známo již přes 2 000 let. Schválil ho jako obecně prospěšný lék Velký Li Shih – Chen z dynastie Ming. Cordyceps je zvláště účinný pro dodání vitality a posílení imunitního systému. Proto je jeho užívání velmi prospěšné i pro pacienty léčící se s rakovinou, kteří podstoupili chemoterapii. Rakovina je v podsatě selhání základních energetických mechanizmů organizmu.

Cordyceps proti rakovině – vědecké výzkumy

Cordyceps má výrazné protirakovinné a protimetastatické účinky, které byly předmětem seriózních výzkumů, a to in vitro i in vivo. Při výzkumech se sledovala cytotoxicita extraktu proti buňkám rakoviny plic a rakovině žaludku, kdy ke kultuře rakoviných buněk byl přidáván připravený extrakt cordycepsu. Poté byl extrakt testován na zvířatech (myších) trpících sarkomem a trpících melanomem. Sledoval se nádor, jeho velikost, váha i doba přežití pokusných myší. Poté byla provedena histologie vnitřních orgánů a parametry imunitního systému. Při výzkumech byla odhalena protimetasatická aktivita extraktu houby cordyceps.

serial-cordyceps-button
In vitro pokusy dokázaly, že extrakt z Cordycepsu má cytotoxické účinky na obě rakovinné buněčné populace úměrné velikosti podané dávky. In vivo výzkumy dokázaly, že extrakt cordycepsu dokáže zastavit růst nádorů, a to už od dávky 50 nebo 100 mg/kg. Myši které dostávaly extrakt též žily delší dobu než myši s nádorem, které extarkt nedostávaly. Největšího účinku bylo dosaženo kombinací extraktu Cordycepsu s nízkou dávkou cyklofosfamidu (chemoterapeutický lék). Tato kombinace i samotný extrakt dokáže usmrtit rakovinné buňky, dochází k jejich nekróze a tím ke zmenšení objemu nádoru. Extrakt cordycepsu též dokázal snížit metastazování melanomu do plic, a to při použití s cyklofosfamidem. Navíc došlo u myší k posílení imunitního systému a zvýšení aktivity glutation peroxidázy, která neutralizuje volné radikály, které podporují nádorové bujení.

Zdroj: Antitumor and antimetastatic activities of chloroform extract of medicinal mushroom Cordyceps in mouse models. BMC Complement Altern Med. 2015 Jul 9;15:216.(Rakovina a antimetastatické působení cordycepsu) Liu RM, Zhang XJ, Liang GY, Yang YF, Zhong JJ, Xiao JH. Antitumor and antimetastatic activities of chloroform extract of medicinal mushroom Cordyceps taii in mouse models. BMC Complement Altern Med. 2015 Jul 9;15:216.

Cordyceps a léčba chemoterapií

Chemoterapie je léčba založená na podávání cytostatik, která zastavují buněčné dělení a ničí buňky tím, že poškozují jejich genetickou informaci.

Při podstoupení chemoterapie se mnohdy mohou objevit různé závažné nežádoucí účinky:

  • – útlum krvetvorby
  • – nauzea, zvracení
  • – průjmy a zácpy
  • – kardiotoxicita = nevratné poškození myokardu
  • – sterilita
  • – alopecie = vypadávání vlasů a chlupů
  • – neurotoxické projevy a další

Účinky Cordycepsu proti nežádoucích vedlejším projevům chemoterapie

Pravidelné užívání Cordycepsu u léčících se pacientů s onkologickým onemocněním je velice pozoruhodné. Cordyceps stabilizuje hemogram ( krevní obraz ), zvyšuje krevní buňky a bílkoviny pro výrobu krevní plazmy. Je důležitý pro odstranění různých škodlivých látek po chemoterapii z krve, následně tedy z celého těla.  Cordyceps také napomáhá tvorbě leukocytů, tím zlepšuje stav pacienta po chemoterapii, zvyšuje obranyschopnost jeho těla. Cordyceps má vedle podpory imunity, také příznivé antioxidační účinky, podporuje látkovou přeměnu metabolismu natrávených léků. Díky zvýšené činnosti jater zbavuje tělo škodlivých látek.

Cordyceps má blahodárné účinky na imunitní systém, který je po chemoterapii velice oslabený. Proto je užívání Cordycepsu během tohoto období příznivé, protože pomáhá tělu vybudovat si schopnost odolávat infekcím. Také léčí chudokrevnost, jenž při chemoterapii často vzniká, tím tělu napomáhá zbavit se únavy a fyzického vyčerpání.
Aby cordyceps účinkoval měl by extrakt cordycepsu obsahovat nejméně 40% polysacharidů a 15% manitolu.

Závěrem lze říci, že je to velmi důležitý doplněk stravy, ale nelze jej pokládat za lék, který zcela vyléčí onkologické onemocnění!

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.