Jak vzniká houba Cordyceps a její růst v přírodě

houba cordyceps sinensis

Houba Cordyceps patří mezi parazitující druhy. Pro svůj vývoj totiž využívá různé druhy hmyzu. V případě nejznámější houby – housenice čínské (cordyceps sinensis) – je to housenka motýla.

Houba Cordyceps dělá ze zvířat monstra

Cordyceps nebo česky housenice je druhem houby, která je roste hlavně v Číně. Z čínských jmen vyplývá jejich změna – chvíli hmyz chvíli rostlina. V určité chvíli vypadá Cordyceps opravdu děsivě. A jak celá změna probíhá?
V zimě se housenice vyskytuje v podobě podhoubí. Když nastane tepleji, vyráží nad zem a postupně začíná zrát. Uvolňují se spory, které napadají různé druhy zvířat. Hostitelem mohou být housenky, mravenci, pavouci a další druhy hmyzu.
Spory se rozrůstají a zvíře umírá. Přitom z těla zvířete začnou vyrážet zvláštní houbovitá chapadla.

Co Cordyceps provádí s mravencem je velmi dobře vidět v dokumentu BBC Planet Earth Attenborough BBC wildlife s názvem Cordyceps: attack of the killer fungi (útok vražedné houby). Když spory zasáhnou zvíře, mění své chování a počíná si tak, jak to vyhovuje houbě.

V zimě housenka v létě rostlina

Některé druhy housenice, jako již zmíněná housenice čínská, rostou ve vysokohorských oblastech Číny. Napadnou housenku, která se zavrtá do země, kde zůstává přes zimu. Tento druh housenky je velmi odolný, dobře zvládá místní náročné podnebí, nemá problém s chladem ani nedostatkem kyslíku a živí se oddenky rostlin. V zemi houba tráví tělo housenky. Skleroncium vyplňuje chitinovou schránku a housenka umírá. Na jaře pak ze země vyrůstá houba. Z hlavy housenky vyrazí hlavičkovitý útvar červenohnědé barvy zvaný stromatum. Na něm vznikají spory, které se uvolňují do okolí, aby tak mohly nakazit další hmyz. Housenka je velmi dobře živená, proto houba, která housenku pohltí, získává spoustu cenných látek.

Ve druhém animovaném videu od Gross Science je dobře vidět celý proces, jak funguje život housenky, co se v průběhu roku děje s housenkou a její proměna v houbu.

Tyto vzácné houby se chovají velmi drsně, přesto stojí za pozornost.

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *