Cordyceps a zánět močového měchýře. Cystitidě je lepší předcházet

Problémy s močovými cestami jsou poměrně častým zdravotním problémem. Velmi časté jsou právě záněty močového měchýře, které trápí většinou ženy. Důležité je dbát na prevenci. Jak může v tomto případě prospět houba Cordyceps?

Co je zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře se odborně označuje jako cystitida a většinou je jeho příčinou infekce močových cest. Dochází k němu, když se bakterie dostanou do močové trubice nebo do močového měchýře a začnou se množit. Nemusí jít o žádné výjimečné bakterie, ale o běžné bakterie v těle, které se přemnoží. To pak vede k infekci a následně zánětu.

Zánět mohou způsobit i některé hygienické výrobky, ale i určité druhy léků (například některá chemoterapeutika). Velmi často jsou na vině bakterie Escherichia coli, výjimečně se může jednat o jiné bakterie (třeba Staphylococcus saprophyticus), ale i viry a plísně.

Cystitida může mít souvislost i s cukrovkou, ledvinovými kameny, zvětšenou prostatou, poraněním páteře, případně HIV. Cystitida může být akutní neboli náhlá a intersticiální, která je chronická nebo dlouhodobá. Ta pak zasahuje více vrstev tkáně močového měchýře.

Jak se pozná zánět močového měchýře

Zánět močového měchýře se rozpozná podle typických příznaků, jako je časté a bolestivé močení (pálení a řezání), bolest a tlak v podbříšku, zakalená barva moči. Někdy může bolet hlava a vyskočit vyšší teplota. Začít s léčbou je potřeba ihned při prvních známkách. Jakmile potíže trvají déle než 24 hodin, je třeba zajít k lékaři. Neléčené infekce močových cest mohou vést k zánětu ledvin a dalším komplikacím.

Jak se léčí zánět močového měchýře

Důležitý je dostatečný pitný režim. Často se využívají produkty z brusinek, které mají močopudný a dezinfekční účinek. Pomoci může suché teplo, léky proti bolesti, někdy jsou ale potřeba nasadit antibiotika. V případě chronické a dlouhodobé cystitidy se užívají většinou antibiotika.

Prevence cystitidy

Mezi prevenci patří používání bavlněné spodní prádlo, dostatečná hygiena, močení po pohlavním styku, nezadržování močení, dále dostatečně silný imunitní systém.

Cordyceps a zánět močového měchýře

Mezi možnosti, jak přispět k omezení těchto zánětů, je čínská houba Cordyceps sinensis. Tradiční čínská medicína říká, že právě tato houba posiluje posiluje ledviny, vyživuje jejich yang, prohřívá je. Mezi jejich vliv patří také podpora činnosti imunitního systému.

V rámci této medicíny se Cordyceps užívá také ke stimulaci imunitního systému, proti únavě a podpoře libida. Ideální je tuto houbu (nejlépe kvalitní extrakt) konzumovat preventivně, speciálně u těch, kteří snadno prochladnou.

Zdroj:
wikipedia.org
https://www.healthline.com/health/cystitis
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.