Kdy užívat Cordyceps: 6 nejúčinnějších případů

Cordyceps je jedním z oblíbených produktů, po kterých sahá tradiční čínská medicína. V podobě doplňků stravy se využívá pro některé ze zdravotních přínosů této parazitické houby. O které využití se jedná? Kdy užívat Cordyceps?

Z rodu Cordyceps existuje přes 400 druhů, nevýznamnější je ale především Cordyceps sinensis (housenice čínská), v těsném závěsu s Cordycepsem militaris. Obě houby patří mezi hodně zkoumané houby, především se ale jedná o testování v laboratořích a na zvířatech.

1. Protinádorové účinky

Možnost, že by některá látka mohla pomáhat se zdoláváním rakoviny, je vždy velmi zajímavá. Právě potenciál, že by Cordyceps mohl zpomalit růst nádorů, vyvolal v posledních letech značný zájem. V rámci studií takzvaně „ve zkumavce“ se ukázalo, že Cordyceps inhibuje růst mnoha typů lidských rakovinných buněk, konkrétně se může jednat o rakovinu tlustého střeva, rakoviny plic, kůže a jater.

Studie na zvířatech (na myších) ukázaly, že účinné látky Cordycepsu působí také svými protinádorovými účinky na lymfom, melanom a rakovinu plic.
Příznivá činnost látek z Cordycepsu se také ukazuje ve vlivu na vedlejší účinky různých forem léčby rakoviny. Jedná se třeba o vliv na leukopenii, což je výrazný pokles počtu bílých krvinek, v jehož důsledku dochází k oslabení imunitního systému. Podpůrná léčba při chemoterapii a radioterapii je možná pro imunostimulační schopnosti této houby.

2. Vliv na cukrovku 2. typu

Inzulín je zodpovědný za snižování hladiny cukru v krvi, v případě cukrovky 2. typu je ale hladiny zvýšená při současné rezistenci na inzulin a relativním nedostatku inzulinu. Příliš velké množství glukózy v krvi pak časem může vést k vážným zdravotním problémům. Studie na myších naznačují, že Cordyceps může udržovat hladinu cukru v krvi podobným způsobem jako to dělá inzulín.

Ukazuje se, že by látky z této parazitické houby mohly mít vliv i na stav ledvin, protože onemocnění ledvin patří mezi komplikace cukrovky. Souhrnná studie zpracovala 22 studií na 1746 lidech s chronickým onemocněním ledvin. Konzumovali doplňky z Cordycepsu, a pak vykazovali lepší stav funkce ledvin. V souhrnné studii bylo ale uvedeno, že některé ze studií nebyly příliš kvalitní.

3. Zvládání zánětu

Zánět je reakcí těla na určité poškození. Mírný zánět je prospěšným procesem, v určitých případech ale může vést k různým chorobám. Studie na lidských buňkách ukázala, že při výskytu Cordycepsu dochází k potlačení speciálních proteinů, které zvyšují zánět v těle.

V případě zánětu dýchacích cest myší došlo při užívání Cordycepsu k poklesu zánětu, i když vykazoval menší vliv než obvykle předepisované léky.

4. Zvyšování výkonu při cvičení

Cordyceps se také využívá na podporu posílení sportovního výkonu. V tomto ohledu se předpokládá, že Cordyceps přispívá k tvorbě adenosintrifosfátu (ATP), což je důležité pro dodání energie do svalů a může dojít ke zlepšení využití kyslíku.

V rámci studii dostávalo 37 zdravých starších osob po dobu šesti týdnů 3 g CS-4 (extrakt z mycelia Cordycepsu) nebo placebo. VO2 max je měření sloužící k určení úrovně kondice a tato hodnota vzrostla o 7 % u osob s CS-4, účastníkům s placebem se hodnota nezměnila.

V jiné studii dostávalo 20 zdravých starších osob (50–75 let) po dobu 12 týdnů buď gram CS-4 nebo placebo. VO2 max se sice nezměnila, ale zlepšila se další měřítka cvičebního výkonu. K dobrým výsledkům také došlo při zkoumání měřítek cvičebního výkonu u mladších dospělých.

Housenice čínská je také známým adaptogenem, což jsou potraviny, které přispívají k omezení fyzického i psychického stresu, a to se hodí nejen při sportovní aktivitě.

5. Antiaging

Cordyceps je také houbou, která se využívá pro omlazení, posílení a podporu sexuální touhy. Významnou roli hrají antioxidanty, které bojují proti poškození buněk neutralizací volných radikálů.
Jedna ze studií na myších vypovídá o delší životnosti těchto hlodavců oproti těm, kteří dostávali placebo.

6. Péče o srdce

Ukazuje se, že Cordyceps by mohl být prospěšný i srdci. V Číně je dokonce schválen pro léčbu srdeční arytmie. Při tomto onemocnění dochází k poruchám rytmu srdce.

V rámci studie Cordyceps významně snížil poranění srdce u potkanů ​​s chronickým onemocněním ledvin a souvislost se srdcem spočívá v tom, že poranění srdce způsobená chronickým onemocněním ledvin mají důsledek ve vyšším riziku srdečního selhání. Významnou složkou by mohl být adenosin, který je znám jako složka pečující o srdce.
Také to, že Cordyceps snižuje hladiny triglyceridů a hladinu špatného (LDL) cholesterolu u myší je dalším pozitivním jevem v péči o srdce.

Kdy užívat Cordyceps? Ať už vás bude zajímat kterákoliv z výše uvedených možností, důležité je sáhnout po kvalitním produktu, což bývá doloženo certifikátem.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *