Cordyceps a Reishi – proč a kdy užívat tyto houby současně

Cordyceps a Reishi jsou velmi zajímavé houby, které mohou mít několikanásobný vliv na zdraví. Většinou se využívají samostatně, ale jak to vypadá s jejich kombinováním? Co je potřeba zohlednit? Máme tipy.

Houba Cordyceps

Cordyceps (Cordyceps sinensis), také známý jako CS-4 (extrakt z mycelia) se využívá při chronických kašlech (opakovaných chřipkových onemocněních, alergiích, astmatu), únavě, dušnosti, ale také na posílení sexuálních funkcí. Podává se i při únavě v souvislosti se stárnutím. Cordyceps se také osvědčil při potížích s ledvinami. Výjimečně byly pozorovány vedlejší účinky jako sucho v ústech, nevolnost a průjem. Cordyceps má vliv na imunitní systém, přispívá k jeho větší aktivitě. To může vést i zesílení příznaků autoimunitních onemocnění. Houba také není vhodná pro pacienty s poruchami krve.

Houba Reishi

Houba Reishi (Ganoderma lucidum) bývá označována jako „houba nesmrtelnosti“. Většinou se používá na podporu imunitního systému: zvládání chřipkových onemocnění, ale také třeba jako podpora při nádorových onemocněních, psychické únavě a vyčerpání. Sahá se po ní v případě prevence vysokého krevního tlaku, vysokého cholesterolu.

Také při konzumaci Reishi je třeba zvážit na možné vedlejší účinky. Ať už se jedná o možnou alergii na houby nebo také počáteční potíže v začátcích užívání. Může objevit sucho v ústech a nosních cestách, podráždění zažívacího traktu, průjem. U Reishi se projevují imunomodulační schopnosti, proto si na ni měli dávat pozor ti, kteří užívají imunosupresiva. Opatrnost je také potřeba u pacientů s léky proti srážení krve. V těchto případech je třeba užívání konzultovat s odborníkem. 

Cordyceps vs. Reishi

Využívat obě houby současně je třeba s rozmyslem. Je potřeba zvážit, jestli vyhovují všechny funkce, na které může mít houba vliv. Cordyceps i Reishi jsou kromě výše uvedeného považovány za adaptogeny, tedy přispívají ke zvládání psychického a fyzického stresu.

Cordyceps i Reishi posilují imunitní systém a doplňují energii, zároveň jako antioxidanty pomáhají proti stárnutí. Reishi nabízí širší pole působnosti, na kterém se může uplatnit. Obě houby se také využívají jako podpora při nádorových onemocněních. Cordyceps vyhledávají také sportovci, protože podporují fyzický výkon.

V případě obou hub je třeba se poradit s lékařem, pokud berete nějaké léky, nebo také když vás čeká operace. Obě houby jsou předmětem nejrůznějších studií. Pouze ve velmi nízkém počtu byl ale zkoumán vliv obou hub najednou. Jako potravinové doplňky jsou snadno dostupné a v obou případech je třeba se zaměřit na kvalitní certifikované produkty.

Zdroj:
Wikipedia.org
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *