Cordyceps a jeho účinky na játra

Játra jsou největším orgánem těla a péče o ně zahrnuje mnoho faktorů. Tento velmi významný filtr lidského organismu má řadu funkcí. Jaký má houba Cordyceps vliv na játra?

Význam jater pro organismus

Hlavní úlohou tohoto orgánu je především filtrovat krev a další tekutiny od nečistot. Kromě toho odpovídá za hlídání hladiny glukózy v krvi. Významná jsou játra také jako trávicí žláza, která vytváří žluč. Jako endokrinní žláza tvoří některé hormony. Rozkládá potravu a mění ji na energii, vytváří enzymy a bílkoviny důležité pro řadu chemických reakcí v těle (srážení krve, obnova poškozených tkání). Pokud játra nefungují správně, může dojít k významným komplikacím.

Cordyceps – účinky na játra

Rod Cordyceps obsahuje přes 400 druhů, přičemž z hlediska zdraví se nejvíce osvědčil Cordyceps sinensis a  Cordyceps militaris. Ty se kromě hypoglykemie, kardiovaskulárních a plicních chorob, potížích s únavou, dušností a chronickým kašlem se využívají také při potížích s játry. O co se konkrétně jedná? Výzkum se zaměřil na několik souvislostí vlivu houby Cordyceps na játra.

Hepatitida B

Studie s pacienty s chronickou hepatitidou B, kteří dostávali kultivovaná mycelia Cordycepsu sinensis prokázaly lepší funkci jater, pomoc při zvyšování plazmatického albuminu, schopnost odolávat vysokému gama globulinu a úpravu imunokompetence těla. Všechny tyto procesy přispívají zlepšení stavu pacientů s chronickou hepatitidou B.

Ztučnění jater

Výtažky z léčivé houby Cordyceps militaris byly testovány při nealkoholickém ztučnění jater (NAFLD), jedné z nejčastějších forem onemocnění jater. Ve studii publikované v časopise Journal of Medicinal Food vědci z Jižní Koreje zjistili potenciální schopnost regulace lipogeneze v játrech při hepatosteatoze (ztukovatění jater). To je stav, kdy se lipidové kapičky hromadí v játrech. Lipogeneze se objevuje hlavně v játrech, uplatňuje se při řešení obezity. Spojována je třeba právě s NAFLD.

Cirhóza jater

Cordyceps se také osvědčil v rámci 3měsíční kúry posthepatické cirhózy (6-9 g). Následné jaterní testy ukázaly významné zlepšení.

Zdroj:
Wikipedia.org
Healthline.com
Science.news
Zhou LT. Et al., [Short-term curative effect of cultured Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. Mycelia in chronic hepatitis B], Chinese Materia Medica 1990; 15 (1): 53-55., https://europepmc.org/article/med/1693509

V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *