Borelióza vyžaduje silný imunitní systém, pomoci může i Cordyceps

louka a dvojice, která se drží za ruce

Lymská borelióza je nebezpečné infekční onemocnění, které je třeba podchytit co nejdříve. S podporou organismu může pomoci i houba Cordyceps.

Lymská (lymeská) borelióza je zařazena mezi infekční onemocnění, jehož příčinou jsou bakterie rodu Borrelia. O nemoci se vědělo delší dobu, ale skutečná příčina byla objevena až v 80. letech 20. století Willym Burgdorferim, po kterém dostala bakterie jméno: Borrelia burgdorferi.

V Evropě se objevují hlavně borélie Borrelia afzelii a Borrelia garinii. Borrelia burgdorferi napadá své oběti spíše v Severní Americe. Nemoc přenáší na člověka především klíště, i když se objevily případy, kdy byl přenašečem jiný savý hmyz. Klíšťata mohou přenášet i klíšťovou encefalitidu. Uvádí se, že pro přenos nemoci hraje určitou roli doba, po kterou je klíště přisáté. Čím dříve se tento savý hmyz odstraní, tím je větší šance, že nestihne člověka nakazit.

Lymská borelióza a lidský organismus

Lymská borelióza může napadnout jakýkoliv orgán. Velmi často se jedná o kůži, zřídka srdce, případně oči. Mezi první příznaky nemoci patří červená skvrna (Erythema migrans) v místě kousnutí, může se ale objevit i jinde po těle. K nemoci se také může přidat horečka, často pacienta bolí svaly a cítí únavu. Místa – především po klíštěti – je třeba hlídat a případně, že se objeví některý z příznaků, je důležité hned navštívit lékaře. Pokud se totiž co nejdříve začne léčit, je šance na uzdravení velmi vysoká. Pokud se ale neléčí, může nemoc napadat nejen nervovou soustavu, ale také klouby, případně srdce. Některé tyto potíže mohou mít původ v nadměrné reakci imunitního systému.

Lymská borelióza se zjišťuje pomocí krevních testů, při kterých je zjišťována přítomnost protilátek a určuje se přesné stadium nemoci. Léčba probíhá nasazením antibiotik a jejich účinnost je možné podpořit pomocí betaglukanu.

Prevence boreliózy

Pro to, aby se organismus dokázal ubránit, je důležitý silný imunitní systém. V těsném závěsu je samozřejmě využívání repelentů. Vakcína na lymskou boreliózu zatím není k dispozici, i když vědci na ní pracují.

Cordyceps na boreliózu

Jak už jsme uvedli, velký význam má silný imunitní systém. K jeho vytvoření může přispět cizopasná houba Cordyceps, která pomůže s imunitou a zároveň dodá energii. Tuto houbu využívají tradiční asijské medicíny, hlavně čínská a tibetská. Cordyceps je považován za přírodní antibiotikum a přispívá ke zvládání bakterií, virů a také zánětů. To jsou velmi silné předpoklady pro to, aby si Cordyceps dokázal poradit i s tímto onemocněním.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Lymsk%C3%A1_boreli%C3%B3za

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *