Jak užívat Cordyceps – tipy a doporučení

cordyceps na lžíci, v pozadí rajčata

Cordyceps je medicinální houba, kterou využívá především tradiční čínská medicína. Máme pro vás praktické tipy, které vám přiblíží, jak užívat Cordyceps.

Kdy užívat Cordyceps

Aby bylo dosaženo co nejlepšího účinku, je vhodné brát Cordyceps nejlépe ráno na lačno, nejméně 15 minut před snídaní. Večerní konzumace této houby je vhodná pouze pokud člověk cítí velkou vyčerpanost. Terapeuté tradiční čínské medicíny se zmiňují o tom, že Cordyceps je dobré konzumovat zhruba 4-5 dnů v týdnu, a pak si ponechat přestávku – asi 2 dny. Zároveň je důležité poslouchat vlastní tělo.

Dávkování Cordycepsu

Aby bylo dosaženo optimálního využití, není vhodné preventivní užívání přehánět. Kvalitního Cordycepsu postačuje jedna kapsle denně. Pokud se ale už jedná o onemocnění a potřebujete vyřešit určitý zdravotní problém, může se počet navýšit. Při vážných onemocněních může vzrůst užívání až na 10 tobolek za den. Zároveň je ale třeba respektovat léčbu od lékaře. Ideální je zkonzultovat užívání Cordycepsu s ošetřujícím doktorem.
Tradiční čínská medicína považuje Cordyceps při dlouhodobém užívání za jemné tonikum.

Jak brát Cordyceps

Kapsle Cordycepsu se doporučují zapíjet vlažnou nebo teplou vodou, dosáhne se tak lepšího účinku. Někteří lidé uvádějí, že pociťují lepší účinky, když obsah tobolky vysypou do sklenice a zalijí vodou. Přitom je ale také třeba poznamenat, že rostlinné tobolky nijak neškodí a jsou vhodné pro vegetariány i vegany.

Vedlejší účinky Cordycepsu

Velké klinické studie uvádějí pouze minimální nežádoucí účinky. Jednalo se o vyrážku/zarudnutí, nauzea (pocit na zvracení), výjimečně pacienti uváděli při vyšších dávkách přechodnou změnu podoby stolice. Většinou takový stav odezněl za 2-3 dny. Nevhodná konzumace Cordycepsu je v případě alergie na houby.

O Cordycepsu se ví, že působí na krev protisrážlivě. Proto je třeba vysadit tento přípravek dva týdny před operací. Cordyceps není vhodný, pokud člověk bere antikoagulanty, tedy léky proti srážlivosti krve. Houba se nedoporučuje ani v případě autoimunitních chorob, jako je třeba roztroušená skleróza, lupus, revmatoidní artritida.
V případě těhotenství a kojení není k dispozici dostatek informací o bezpečnosti o užívání. Je tedy vhodná obezřetnost.

Zdroje:
1. V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
2. The use of mushrooms glucans and proteoglycans in cancer treatment. Kidd P. Alt Med J. 2000;5(1):4-27
3. Healing Mushrooms, Georges M. Halpern, SQUARE ONE PUBLISHING, 2008

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *