Únava a vysílení? Proti únavě pomáhá čínská houba Cordyceps

unavená žena leží na stole s hrnkem kávy

Únava je fyziologickou odpovědí na psychickou nebo fyzickou zátěž a může být různě silná. Většinou stačí si chvíli odpočinout, trochu posílit tělo, ale někdy také přeroste do chronického stádia. Pomoci od únavy si můžete řadou způsobů. Jedním z pomocníků je i čínská houba Cordyceps.

Únavu můžeme odstranit řadou prostředků, ale ne každý dopřává organismu skutečnou pomoc, aniž by si na oplátku něco bral. Čínská houba Cordyceps je již po staletí využívána tradiční čínskou medicínou. Její účinky byly prokázány i „západní” medicínou řadou pokusů a studií. Kromě nejrůznějších schopností dokáže Cordyceps i posilovat organismus a vitalizovat ho.

obrázek dvou lidí skákajících za jasného slunceCordyceps zvyšuje výdrž a zároveň podporuje regeneraci

V jedné ze studií byl Cordyceps využit ke zmírnění únavy a pro rychlejší regeneraci. Jednalo se o Cordyceps militaris, který je oproti Cordycepsu sinensis méně účinný, zato lépe dostupný a levnější. Medicinální houbu dostaly myši do zrní. Myši byly rozděleny do 7 skupin: první skupina houbu nedostávala, další skupiny dostaly Cordyceps v koncentracích 5–20 g/kg. Myši plavaly bez možnosti odpočinku. Ty, které byly krmeny houbou, plavaly déle než myši bez Cordycepsu.

Krevní testy doložily, že myši lépe zvládají únavu, neobjevil se příliš vysoký oxidační stres a ani nárůst dusíkatých sloučenin v krvi. Pozitivně se prokázal vzrůst činnosti enzymů, které dokáží neutralizovat volné radikály. Myším s vyššími dávkami Cordycepsu vzrostla tvorba glykogenu, což je zásobní cukr, který se využívá jako energie pro svaly. (Zhong L, Zhao L, Yang F, Yang W, Sun Y, Hu Q. Evaluation of anti-fatigue property of the extruded product of cereal grains mixed with Cordyceps militaris on mice. J Int Soc Sports Nutr. 2017 Jun 2;14:15.)

Také další studie zjišťovala zmírnění únavy a stresu, zkoumala využití Cordycepsu. Použila se vodná frakce z mycelií Cordycepsu. Myši dostávaly denně 150 mg/kg. Prokázala se větší výdrž (plavecká kapacita vzrostla ze 75 na 90 minut) a lepší regenerace oproti hrabošům, kteří extrakt nedostávali. Myši vykazovaly menší únavu. (Koh JH, Kim KM, Kim JM, Song JC, Suh HJAntifatigue and antistress effect of the hot-water fraction from mycelia of Cordyceps sinesis. Biol Pharm Bull. 2003;26(5):691-4.)

Cordyceps, Ganoderma bojují proti únavě

Cordyceps – Ganoderma (nebo také Reishi) jsou dvě neznámější houby tradiční čínské medicíny. Vedle Cordycepsu se právě také Ganoderma lucidum poměrně často využívá při stavech únavy a vyčerpanosti.

Jak Cordyceps militaris (housenice červená), tak i Cordyceps sinesis (housenice čínská) jsou houby, jejichž účinek byl prokázán nejen staletími využívání, ale také moderní medicínou. Tyto medicinální houby jsou schopny podpořit protiúnavové účinky. Při jejich konzumaci se únava objeví po delší době a tělo se snáz regeneruje. Dokladem je vyšší tvorba zásob glykogenu (hlavního zdroje energie při pohybu) a příliš se nezvyšuje ani oxidační stres.
serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *