Jaký vliv má Cordyceps jako antioxidant

Cordyceps sinensis patří mezi významné byliny v rámci tradiční čínské medicíny. Tato zvláštní houba nabízí řadu zajímavých účinků na lidský organismus. Kromě jiného působí i jako antioxidant. Hledali jsme, jak se projevuje.

Antioxidační účinky

Ví se, že reaktivní formy kyslíku, jako (O2), superoxidový aniont (O2-), H2O2, hydroxylový radikál (OH), peroxydusitan (ONOO – ) a kyseliny chlorné (HOCl) v organismu hrají prospěšnou roli. Ale v nadbytku mohou také významně škodit. Koncentrace těchto reaktivních forem je tedy velmi důležitým faktorem.

Jejich množství přibývá vlivem stresu, který může být způsoben i vlivem tepla a vystavení ultrafialovému záření. To se pak projevuje poškozením proteinů, lipidů a nukleových kyselin buněk. Jestliže jsou jejich struktury poničeny, dochází nejen ke stárnutí, ale také k onemocněním, jako jsou imunitní dysfunkce, neurodegenerativní poruchy, ateroskleróza, třeba i rakovina. Při nadbytku mají tedy na organismus poměrně velmi poškozující vliv. Antioxidanty chrání buňky před oxidačním stresem.

Antioxidační vlastnosti Cordycepsu

Parazitická houba Cordyceps má potenciál prospět stavu srdce, zvládat zánět, pomáhat při cukrovce a rakovině. V rámci různých studií byly zkoumány i antioxidační aktivity houby Cordyceps sinesis (housenice čínská). Vodní a ethanolové extrakty vykazovaly silné působení. Zjistilo se také, že vodní extrakt působil na superoxidové anionty a hydroxylové radikály lépe než ethanolový extrakt.

A k čemu se využívají antioxidanty? Starší lidé po Cordycepsu sahají pro snížení únavy, posílení paměti a nabrání sil. Vědci si myslí, že slouží jako prostředek proti stárnutí, což lze pozorovat uvnitř organismu, ale je to vidět i na stavu pleti.

Při užívání Cordycepsu je třeba vždy vybírat čisté a kvalitní produkty, aby mohly co nejlépe prospět zdraví.

Zdroj:
wikipedia.org
Bao-qin Lin, Shao-ping Li. Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd edition. Chapter 5Cordyceps as an Herbal Drug. Dostupné z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92758/
Y Yamaguchi, S Kagota, K Nakamura, K Shinozuka, M Kunitomo. Antioxidant activity of the extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis. Phytother Res. 2000 Dec;14(8):647-9. Dostupné z https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11114006/

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *