Má cordyceps potenciál pro zlepšení zdraví dýchacích cest? Výzkumy naznačují pozitivní výsledky

Zdraví dýchacích cest je v posledních letech ohroženo nejen bakteriálními a virovými infekcemi, ale i stále se zvyšujícím množství toxinů, alergenů a mikročástic obsažených v ovzduší. Každý člověk reaguje na tyto dráždivé látky jinak, a také reakce těla se v průběhu let vyvíjí stejně jako se mění prostředí, ve kterém žijeme. Používání doplňků pro zdravé plíce, mezi něž patří medicinální houba cordyceps, vám může pomoci se těmto vlivům přizpůsobit.

Průmyslově zpracované potraviny, chemikálie v půdě a ve vodě, nadměrná konzumace léků – to vše může negativně ovlivnit naše zdraví a přetěžovat imunitní systém. Ten pak zahájí „válku“ proti potenciálním toxinům i tehdy, kdy jim organismus vystavený není, a způsobí tím reakci dýchacích cest, trávicího ústrojí, ale i kůže nebo lymfatických uzlin. Konzumace přírodních doplňků stravy, které naopak celkové fungování organismu podporují, může v tomto případě velmi pomoci.

Jak pomáhá cordyceps na zdraví dýchacích cest?

Významných účinků cordycepsu na lidské zdraví využívá tradiční čínská medicína už více než dva tisíce let. Také západní společnost si potenciálu této pozoruhodné medicinální houby všímá stále více a potvrzuje jej pomocí různých výzkumů. Aby se prokázala přímá souvislost mezi zlepšením zdraví dýchacích cest a konzumací cordycepsu, je potřeba provést více zkoumání. Nicméně řada předklinických studií tento fakt naznačuje.

Co to znamená? Cordyceps může pomoci při podpoře zdraví plic, pro zlepšení dýchacích funkcí, a dokonce je vhodný pro kuřáky, kteří se snaží se svým zlozvykem skoncovat a hledají účinnou úlevu pro zatížené dýchací cesty. Podle studií účinné látky v cordycepsu zcelují narušené stěny průdušek a podporují zvýšenou účinnost využití kyslíku.

Další výzkumy naznačily, že užívání cordycepsu může pozitivně ovlivnit sportovní výkon. Cordyceps totiž může zvýšit produkci adenosintrifosfátu (ATP) v těle. Tato molekula je nezbytná pro dodávání energie do svalů a zároveň pomáhá tělu optimalizovat využití kyslíku, zejména během cvičení. Sportovci jsou tak schopni cvičit s vyšší intenzitou a po delší časový úsek. Cordyceps má podle vědců také vliv na zvýšení hodnoty VO2 max, tedy hodnoty, která ukazuje, jaké množství kyslíku je organismus schopný využít během cvičení.

Cordyceps pro celkové zdraví

Mezi nejdůležitější účinné látky v cordycepsu patří betaglukanové polysacharidy, trávicí enzymy, probiotika, vláknina, esenciální aminokyseliny, velké množství antioxidantů, vitamínů a minerálů. Tyto látky prospívají organismu mnoha způsoby a mohou významně napomoci ke zdraví respiračního a kardiovaskulárního systému.

Kromě pozitivních účinků pro dýchací cesty napomáhá cordyceps ke zvýšení celkové vitality. Účinné látky obsažené v medicinální houbě, která ke svému růstu využívá těl housenek a hmyzu, zvyšují energii, chrání tělo před stresem, pomáhají při stavech depresí a úzkosti, podporují detoxikaci, zlepšují kognitivní funkce a paměť, a mají dokonce potenciál pro zpomalení růstu rakovinného bujení.

Zdroje:
https://www.realmushrooms.com/supplements-for-lung-health-cordyceps/
https://ommushrooms.com/blogs/blog/cordyceps-respiratory-m2
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5165155/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28094746/
https://link.springer.com/article/10.1007/BF02836405

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *