Cordyceps je známou houbou využívanou na dodání energie a vitality. Kromě toho ji ale tradiční čínská medicína využívá i v dalších případech. Cordyceps nasazují na neplodnost a podporu otěhotnění. Proč právě tato houba?
Cordyceps sinensis je cizopasná houba parazitující na larvách můr v rodině Hepialidae. Roste na tibetských náhorních plošinách a v Himálaji (v nadmořských výškách 3000-5000 m n. m.). Léčivých účinků Cordycepsu se využívá nejen na již zmíněné dodání vitality a energie, ale tento silný antioxidant působí i na imunitu, krevní obraz a činnost srdce, pomáhá při rakovině, ale také na ženské potíže a mužskou neplodnost. Jako adaptogen pak má tato houba vliv na stres – fyzickou a psychickou zátěž.
Ženská neplodnost
Důvodů, proč žena nemůže otěhotnět, je několik. Může se jednat o fyzický, ale také psychický problém. Příčinou tak může být vysoký stres – v pracovní i osobní rovině. Ze zdravotních problémů lze zmínit třeba potíže s ovulací (cysta, špatně fungující štítná žláza), srůsty na vejcovodech.
Mužská neplodnost
V případě mužů se pak jedná především o nedostatek spermií, poruchy erekce.
Cordyceps a neplodnost
Neplodnost představuje stále větší civilizační problém a potýká se s ním spousta párů. Řadu z výše uvedených potíží lze ale změnit a ovlivnit tak možnost otěhotnění. Právě houba Cordyceps může přispět k vyřešení problémů s otěhotněním.
V případě žen může mít vliv na úpravu menstruačního cyklu, ale také napomoci rozpouštění cyst na vaječnících, i myomů. U mužů pak má vliv na stimulaci pohlavních orgánů, působí na lepší stav spermatu, omezuje poruchy erekce. O Cordycepsu je také známo, že podporuje sexuální touhu a výkonnost.
Proč má Cordyceps vliv na neplodnost? Tady je třeba trochu zapátrat v principech tradiční čínské medicíny. Z jejího hlediska je za plodnost zodpovědný JIN a JANG ledvin. Odtud pochází energie, která vede k tvorbě a uvolnění vajíček, ale také má vliv na kvalitu spermií. Jak již vyplývá ze „západního“ vysvětlení problémů neplodnosti, stres má obrovský vliv a kvůli němu bývá tato energie často oslabena. Cordyceps ji může navrátit tím, že ji posílí.
Zdroj:
Wikipedia.org
V. Ando, Klasická čínská medicína, Svítání plus, 2016
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék. Ottovo nakladatelství, 2013