Ochrana před záněty ledvin

Ledviny a tradiční čínská medicína

Ledviny představují podle tradiční čínské medicíny jeden ze zdrojů utváření pocitového života člověka. Z ledvin vyvěrají pocity strachu, obav, bázlivosti. Jelikož v ledvinách je podle TCM uskladněna esence ťing, tak při projevech jako je chronická bázlivost, časté podléhání obavám se velmi pravděpodobně jedná o signál závažného úbytku této životně důležité esence. Z hlediska patologického i diagnostického je podstatné si uvědomit, že bázlivost projevující se v povaze může vyplývat z vrozené oslabenosti ledvin, a nebo naopak k oslabení ledvin mohlo dojít v důsledku častého působení stresových činitelů spjatých s pocity obav, strachu.

Pohled západní medicíny

V naší populaci jsou nemoci ledvin poměrně časté a i když mají různé příčiny, tak velmi často dochází k ledvinové nedostatečnosti, a nebo dokonce selhání ledvinných funkcí. Pak nezbývá než přistoupit na dialýzu a čekat na transplantaci ledvin.

serial-cordyceps-button

Ledviny slouží v těle především k očišťování krve od splodin a metabolitů tak, aby v krvi zůstalo jen to, co má. Tvoří se v nich moč, ve které tyto splodiny putují do pánvičky ledvinné a z ní do močovodů. Močovody odvádějí moč do močového měchýře, kde dochází k jejímu sběru a odkud je poté odváděna močovou trubicí ven z těla.

Infekční onemocnění ledvin

Onemocnění většinou nevzniká jen tak, nýbrž na podkladě přítomnosti nějakého rizikového faktoru. Nejčastěji jde o infekci vzestupnou, kdy dojde k vystoupání bakterií močovodem z měchýře, případně z močové trubice až do ledviny kde vzniká zánět neboli nefritida. Jedna z forem nefritid je spojena se zmnožením mesangiálních buněk, tj. buněk v místě mezi glomerulárními kapilárami v glomerulárním klubíčku, což vede k útlaku dalších struktur. V případě nedostatečného nebo žádného léčení může vést k selhání ledvin. Pyelonefritida je jednou z hlavních příčin chronické renální insuficience (ledvinové nedostatečnosti), která vede při postižení obou ledvin k nutnosti náhrady funkce ledvin dialýzou.

Záněty ledvin a cordyceps

cordyceps-strong

Vědci z čínského zdravotního institutu se pokusili zjistit možnosti léčby ledvinového zánětu pomocí extraktu z Cordycepsu. Využili polysacharidy z Cordycepsu CPS-F či CPS-2, u nichž bylo prokázáno, že mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Při výzkumech mimo jiné odhalili, že tyto polysacharidy inhibují uvolnění z krevních destiček pocházejícího růstový faktoru a snižují tvorbu volných radikálů i syntézu TNF-α aj. Důležitý fakt ovšem je, že polysacharidy z Cordycepsu snižují dělení mesangiálních buněk, a to v závislosti na výši podané dávky. Navíc jsou tyto polysacharidy schopné i snížit expresi receptoru pro zmíněný faktor. Tedy když je růstový faktor přítomen, buňky na něj nereagují dělením. Tím nedochází k nárůstu počtu těchto buněk, které utlačují funkční ledvinnou tkáň.

Dohromady se snížením zánětové aktivity Cordyceps umožňuje ovlivnit zánětlivé procesy v ledvinách a dokonce podpořit zlepšení stavu již poškozených ledvin. Cordyceps tak může sloužit jako ochrana před záněty ledvin. S posílením ledvin a harmonizací jejich funkce dochází k posílení psychiky. Mizí bázlivost a nastupuje rozhodnost a odvaha – viz popis stavů oslabených ledvin na počátku tohoto článku.

Zdroj:Wang Y, Wang Y, Liu D, Wang W, Zhao H, Wang M, Yin H. Cordyceps sinensis polysaccharide inhibits PDGF-BB-induced inflammation and ROS production in human mesangial cells. Carbohydr Polym. 2015 Jul 10;125:135-45.
Wang Y, Liu D, Zhao H, Jiang H, Luo C, Wang M, Yin H. Cordyceps sinensis polysaccharide CPS-2 protects human mesangial cells from PDGF-BB-induced proliferation through the PDGF/ERK and TGF-β1/Smad pathways. Mol Cell Endocrinol. 2014 Feb 15;382(2):979-88.

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *