Přínosy cordycepsu: Divoká houba cordyceps podporuje energii a vytrvalost

Věděli jste, že… vzácná, divoká čínská houba, která roste na larvách housenek a jiného hmyzu se hojně využívá v čínské medicíně pro své úžasné léčivé vlastnosti – od prevence a léčby rakoviny po zlepšení sportovních výkonů?

Housenice (Cordyceps sinensis, Sphaeria sinensis) roste převážně v horách Tibetu, kde horliví hledači pročesávají svahy, aby tuto ceněnou houbu nalezli. V čínské medicíně se housenice tradičně používá k léčbě mnoha onemocnění, pro moderní lékařský výzkum je obzvláště zajímavá svou schopností potlačit růst, dělení a množení rakovinných buněk v těle.

Energetický doplněk vhodný pro olympionika

Pokud pečlivě sledujete olympijské hry, housenice vám může být povědomá. Na olympiádě v roce 1993 překonaly 3 čínské běžkyně 5 světových rekordů. Jak se dalo očekávat, rozhodčí trvali na otestování běžkyň na anabolické steroidy, ale výsledky vyšly negativní. Ženy nepozřely naprosto nic nelegálního – jedinou látkou na podporu výkonu, kterou použily, byla housenice.

serial-cordyceps-button

Tato událost podnítila diskuzi o zákazu housenice v profesionálních sportovních soutěžích kvůli jejím ohromujícím účinkům. Ale Olympijský výbor Spojených států amerických oficiálně označil cordyceps za legální na základě její vysoké bezpečnosti a výjimečných zdravotních přínosů. Mnoho úspěšných vytrvalostních sportovců nyní housenici užívá běžně – údajně včetně týmu U.S. Postal Lance Armstronga během jejich rekordních 7 výher Tour De France.

Vědci si nejsou jistí, jak housenice zvyšuje energii a vytrvalost. Jednou teorií je, že houba vašemu tělu umožní efektivnější využívání energie tím, že zvýší průtok krve v játrech a jiných orgánech, a tím zlepší celkové využití kyslíku. Antioxidační působení této houby navíc přispívá k odstranění únavy a maximalizaci výdrže.

Sloan-Ketteringovo středisko pro léčbu rakoviny (The Memorial Sloan-Kettering Cancer Center) poukazuje na to, že přínosy cordycepsu lze využít při široké škále potíží, jako:

  • Únava
  • Sexuální dysfunkce
  • Kašel
  • Podpora imunity
  • Některé druhy rakoviny

cordyceps-superionherbs6

Divoká houba míří na západ

Praktici tradiční čínské medicíny (TČM) využívají přínosů housenice už po více než 1 500 let a její léčivé účinky jsou dokonce popsány v lékařském textu starém 2 000 let. Ale první vědecká publikace věnovaná protirakovinným účinkům housenice přišla až v 50. letech 20. století, kdy západní vědci z této houby vyvinuli léčivo s názvem cordycepin.

Cordycepin se bohužel v těle rychle rozkládal, a proto nebyl účinnou léčebnou alternativou. Loni však tým z Nottinghamské univerzity vedený Dr. Cornelií de Moor hledal řešení dilematu cordycepinu.

Zjištění Dr. de Moor otištěná v časopise Journal of Biological Chemistry ukazují, že cordycepin má na rakovinné buňky dvojí účinek:

  • Při nízkých dávkách potlačuje dělení buněk
  • Při vysokých dávkách brání buňkám ve shlukování, a tím zastavuje růst

Navzdory těmto působivým výsledkům však tým nebyl schopen zabránit rychlému rozkladu léčiva. Jediným částečným řešením tohoto problému je použití další látky v kombinaci s cordycepinem – ale tento doplňkový lék působí tak závažné vedlejší účinky, že by to většinu pacientů od této cesty odradilo.

Účinky přírodního cordycepsu jsou větší než jejího lékového protějšku

Ta pravá otázka možná je… proč řešit problém rozkladu cordycepinu, když houba ve své přírodní podobě už je účinná v boji s rakovinou?

Jak uvedl Mike Adams, editor magazínu NaturalNews: „Pravda o cordycepsu je taková, že nepotřebujete nějaký vyrobený lék cordycepin, abyste využili jejích přínosů – potřebujete jenom samotnoý cordyceps!“

A to přesně v důsledku prokázala nottinghamská studie – že cordyceps má ohromující účinek při prevenci a léčbě rakoviny. Léčivo cordycepin má vady, ale aktivní složky houby jsou vysoce efektivní v boji s rakovinou.

Není třeba čekat na verdikt ohledně cordycepinu nebo jakékoli jiné chemicky upravené sloučeniny z housenice. Původní, nezměněná podoba má za sebou staletí důkazů, že funguje.

Bezpečný, kvalitní cordyceps – uměle pěstovaný je nejspíš nejlepší

Ti, kteří chtějí využít léčivých účinků housenice, musí vybírat pečlivě, protože cena housenice poslední desetiletí strmě vzrůstá. Podle pořadu kanálu History Moderní zázraky (Modern Marvels) si sběrači hub v Nepálu mohou vydělat 900 dolarů za unci (28,3 gramů) housenice.

Vy však můžete housenici koupit v obchodech se zdravou výživou nebo na internetu za mnohem méně než 900 $. Ale doporučujeme obezřetnost.

Někteří praktici doporučují nákup pouze uměle pěstované housenice, jelikož divoká východní housenice je tak nesmírně cenná, že se až příliš často nastavuje olovem a jinými nebezpečnými chemikáliemi, aby se zvýšila její hmotnost.

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *