Cordyceps vs Chaga: Dvě naprosto různé houby. Co mají společného?

Cordyceps i Chaga patří mezi oblíbené medicinální houby. Porovnejme si je. Cordyceps vs Chaga. Co mají společného a čím se liší?

Chaga – houba z břízy

Chaga (Inonotus obliquus) lidově čaga je houba, která roste především na bříze v chladnějších oblastech. Velmi ceněná je Chaga ze Sibiře. Z břízy čerpá cenné látky jako triterpen betulin. Významnou látkou je i pak další triterpen kyselina betulinová. Chaga je důležitá pro svůj parazitický vztah s břízou (získává z ní řadu významných látek), proto je cenný (a důležitý při výběru produktu) její přírodní původ. Memorial Sloan Kettering Cancer Center uvádí použití Chagy jako léčbu a prevenci rakoviny (především se zkoumá význam betulinu), stimulaci imunitního systému (pověstná je svým šetrným působením), snížení zánětu a ochranu jater. Čaga se osvědčila svým vlivem především na trávicí soustavu a na různá virová onemocnění.

Cordyceps – houba na housence

Oproti tomu přírodní Cordyceps sinensis je považován za velmi vzácnou a drahou houbu. Parazituje totiž na hmyzu, především ve vysokých nadmořských výškách tibetské náhorní plošiny. Využívá se tedy většinou podobná houba Cordyceps militaris, nebo se volí pěstované mycelium z Cordycepsu sinensis, takzvaná CS-4. Pěstovaná verze obsahuje sloučeninu cordycepin, látku strukturálně podobnou adenosinu. Zvyšuje tvorbu, ATP (adenosintrifosfát), což je molekula odpovědná za tvorbu buněčné energie. Cordyceps je zmiňován právě především pro podporu energie a vytrvalosti, tento vliv je připisován i obsaženým betaglukanům. Pomáhá ale také při chronickém kašli a dušnosti.

Cordyceps vs Chaga

Cordyceps i Chaga mají velmi dobré imunomodulační schopnosti. Polysacharidy čagy, konkrétně beta-glukany, mají schopnost zvýšit produkci lymfocytů (typ bílých krvinek, které regulují imunitní odpověď na infekční mikroorganismy a další cizorodé látky). I Cordyceps je zdrojem betaglukanů. Chaga je také známá jako jeden z nejbohatších zdrojů antioxidantů nalezených v přírodě. Také Cordyceps je antioxidant. Jedná se o látky, které zvládají volné radikály. Ty by při nadměrném výskytu mohly ničit buňky. To pak může vést k chronickým bolestem, únavě, rakovině a chronických onemocněních. Betaglukany dodávají buňkám kyslík, což snižuje výskyt onemocnění, projevuje se to ve vyšší výdrži a v množství energie. Cordyceps dodává energii, aniž by přehříval nebo nadměrně stimuloval organismus. Cordyceps je také známý svým afrodiziakálním působením, zatímco Chaga především podporuje zdravý stav trávicího traktu.

Zdroj:
wikipedia.org
https://www.healthline.com/nutrition/cordyceps-benefits

https://www.healthline.com/nutrition/chaga-mushroom
https://www.mskcc.org/cancer-care/integrative-medicine/herbs/chaga-mushroom

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *