Cordyceps a jeho vliv na vlasy: Jak tato houba napomůže poškozenému vlasovému vláknu?

V posledních letech přibývá studií zkoumajících blahodárné účinky houby cordyceps, které jsou v čínské medicíně známé už po dlouhá staletí. Vedle pozitivního vlivu na imunitní systém, posílení sexuální energie nebo zmírnění neduhů ledvin a plic se zjistilo, že cordyceps je výborným preparátem také na posílení poškozených vlasů.

Cordyceps na vlasy – účinný doplněk?

Cordyceps neboli housenice čínská, je cizopasná houba, rostoucí v horských oblastech Číny a Tibetu. Její poddruh, cordyceps militaris, se stal předmětem zkoumání Korejské společnosti pro biotechnologii a bioinženýrství. Studie zkoumala možné zlepšení kvality chemicky a mechanicky poškozených vlasů, ošetřovaných extraktem z cordycepsu militaris.

Zářivější vlasy díky aminokyselinám

Zejména při barvení a odbarvování vlasů dochází k výraznému oslabení vlasového vlákna a narušení jeho struktury. Cordyceps obsahuje řadu esenciálních aminokyselin – např. cystein, lysin a methionin. Tyto složky se do poškozeného vlasového vlákna dobře vstřebávají, a tím napomáhají jeho regeneraci. Výrazně se zlepšuje morfologie kutikuly (povrchové vrstvy vlasu, která bývá vlivem častého barvení narušena). Výsledkem jsou zářivé a hebké vlasy.

Pevnější a zdravější vlasy

Studie dále zkoumala vliv ošetření extraktem cordycepsu militaris na pevnost vlasů. Zjistilo se, že po 70 dnech užívání se pevnost vlasů zvýšila až o 168 %. Zároveň se zamezilo nadměrnému vypadávání vlasů, poškozených odbarvováním. Díky obsahu polyolů jsou vlasy navíc lépe hydratované.

Z výsledků studie lze usuzovat, že účinné látky v cizopasné houbě cordyceps mají na vlasy pozitivní vliv. Cordyceps militaris by mohl představovat nový alternativní zdroj bioaktivních sloučenin pro vývoj přísad ve vlasové kosmetice.

Zdroje:
http://www.koreascience.or.kr/article/JAKO201322658549908.page
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8621739/

https://www.wikipedia.org/

Zdroj obrázku: https://unsplash.com/photos/ArQIWcmOlA8

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *