Cordyceps v kosmetice: Jak může prospět

Cordyceps je houba využívaná v tradiční čínské medicíně na posílení organismu a zpomalení stárnutí už stovky let. Přiblížíme si její využití v kosmetice.

Kosmetický trh stále více začíná využívat bylinné produkty proti stárnutí, které vynikají i dalšími skvělými účinky. Věřili byste, že mezi takové produkty bude patřit i Cordyceps? Patří a právem.

Vliv Cordycepsu na zdraví

Cordyceps sinensis (housenice čínská) je stále populárnější i v „západní“ medicíně. Provedené studie poukazují na jeho protizánětlivé vlastnosti, důležitý je také jeho antioxidační vliv. Cordyceps je také považován za potenciální vliv na rakovinné buňky. Studie in vitro a studie na zvířatech ukazují, že složka cordycepin (odvozená od nukleosidu adenosinu) může mít protirakovinný vliv na rakovinu plic a jater. Kromě toho byl objeven vliv na mužnost (lepší erektilní funkce, libida, hladin testosteronu). Prokázal se i vliv na fyzickou výdrž.

Jaký vliv má Cordyceps na kůži?

Jak může Cordyceps prospět pokožce? Jeho působení je poměrně široké. Protizánětlivé působení housenice čínské pomáhá stavu kůže, podobně jako protirakovinný vliv.

Dalšími obsaženými látkami jsou polysacharidy, které přispívají k obnově pokožky. Obzvláště jsou prospěšné v případě suché a stárnoucí pokožky. Pomáhají totiž s opravou a posílením ochranné bariéry pokožky. Zlepšují její schopnost udržet vlhkost a zůstat déle hydratovanou. Takováto pokožka je lépe chráněná před vlivem prostředí. 10 volných mastných kyselin pomáhá změkčovat suchá místa, klidnit podráždění pokožky a snížit transepidermální ztrátu vody. Lipidová kožní bariéra lépe funguje. Projevuje se také jejich ochrana před bakteriemi. D-mannitol (kyselina cordycepová) může pomoci s hydratací pokožka a skvěle se kombinuje s dalšími zvlhčovadly, jako je třeba kyselina hyaluronová.

Kromě těchto skutečností se podivná houba projevuje jako adaptogen. To znamená, že její složky působí proti fyzickému a psychickému stresu. A stres, jak víme, nemá úplně pozitivní vliv na zdraví. Projevit se to může třeba v rychlejším stárnutí.

Vědci sledovali také reakci cordycepsu s UVB, jednou z částí UV záření, kvůli kterému vznikají změny na kůži. Jedna z malých studií ukázala, že extrakt z této houby by mohl být v tomto případě užitečný.

Co se týká rakoviny, v případě druhu Cordyceps militaris bylo prokázáno, že brání růstu maligních melanomů, což je druh rakoviny kůže. Antioxidanty obsažené v Cordycepsu jsou prospěšné pro pokožku, která je silně vystavena oxidačnímu stresu. Stárnutím jsou vlivy tohoto stresu vidět čím dál více.

Cordyceps nabízí široké možnosti v péči o kůži. Stojí za to tento potenciál využít.

Zdroj:
wikipedia.org
ro.co/health-guide/

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *