Cordyceps a impotence: silné téma se slibným výsledkem

Cordyceps je velmi neobvyklá čínská houba, která má řadu zajímavých vlivů na zdraví. Jedním z nich je i působení na sexuální život.

Cordyceps sinensis roste ve vysokých nadmořských výškách tibetských náhorních plošin.

Cordyceps v rámci tradiční čínské medicíny

Tradiční čínská medicína houbu využívá na udržování zdraví a pro dlouhověkost. Ve starých čínských textech, které se zabývají vlivem rostlin, je housenice čínská (český název této houby) řazena velmi vysoko.

Mezi další prospěšné využití Cordycepsu z hlediska této medicíny je posílení imunitního systému. Cílí také na civilizační nemoci, kde je třeba podpořit yang ledvin. Cordyceps ale využívá i na neplodnost u mužů a žen a také na impotenci.

Tento adaptogen, který vyrovnává psychický a fyzický stres je plný cenných látek jako jsou polysacharidy, nukleosidy (kordycepin), peptid cyklosporin, ale i vitamíny, minerály a stopové prvky. Díky těmto účinným látkám může tato neobvyklá houba podpořit vitalitu organismu.

Cordyceps a impotence

Už dávní pastevci jaků pozorovali neobvyklou sexuální bujnost u zvířat, která se živila Cordycepsem. To byl důvod, proč se začali více zajímat o uvedenou houbu. Housenice čínská se velmi zkoumá i v rámci západní medicíny.

V rámci sexuální dysfunkce se může Cordyceps projevit jako adaptogen, posiluje hladinu energie.

Vědci například zkoumali vliv Cordycepsu militaris, houbou velmi podobnou jako je Cordyceps sinensis sexuální chování. Erektilní dysfunkce představuje stále častější téma a bývá dávána do souvislosti i s cukrovkou. Testování proběhlo na diabetických krysách, které částečně dostávaly právě Cordyceps.

Tyto krysy vykazovaly velmi odlišné chování než zvířata bez houby. Zlepšila se jim erekční funkce, chování při páření, i hladiny testosteronu. Vědci tato zjištění přisoudili také antioxidačním vlastnostem. Z účinných látek se s ohledem na erektilní funkci projevil především kordycepin.

Cordyceps v tomto ohledu přispívá k posílení krevního oběhu. Uvolňuje se hladké svalstvo cév a tím dochází k lepšímu průtoku krve.

Cordyceps je vhodné konzumovat jako doplněk stravy. Ale protože je k sehnání řada jeho různých kvalit, je důležité mít možnost sledovat certifikáty.

Zdroj
Vladimír Antonín, Jan Jablonský, Václav Šašek, Zuzana Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013
David Winston, Steven Maimes, Adaptogeny, Triton, 2011

Sureena Pohsa, Wanthanee Hanchang, Nattapong Singpoonga, Peerasak Chaiprasart, Pornnarin Taepavarapruk, „Effects of Cultured Cordycep militaris on Sexual Performance and Erectile Function in Streptozotocin-Induced Diabetic Male Rats“, BioMed Research International, vol. 2020, Article ID 4198397, 10 pages, 2020. https://doi.org/10.1155/2020/4198397

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.