Cordyceps a předávkování: Jaké množství blahodárné houby je tak akorát?

Cordyceps předávkování

Cordyceps patří mezi významné medicinální houby, které se v rámci tradiční čínské medicíny předepisovaly pacientům už po dlouhá staletí. V dnešní době se znovu dostává do povědomí a užívá se ve formě doplňků stravy. Jaká je ale doporučená denní dávka a lze se cordycepsem dokonce předávkovat?

Díky obsaženým látkám pomáhá cordyceps v boji proti stárnutí, využívá se pro zvyšování fyzické síly, při podpoře léčby nádorových onemocnění a zánětů a celkově povzbuzuje vitalitu. Jako při užívání jakéhokoliv jiného doplňku i u cordycepsu byste měli znát doporučenou denní dávku a případné nežádoucí účinky.

Cordyceps a doporučené denní dávkování

V jakém množství se cordyceps užívá? V rámci prevence postačí jedna až dvě kapsle denně. Pokud chcete cordyceps využít jako podpůrnou léčbu konkrétního onemocnění nebo akutního zdravotního problému, množství se navyšuje na tři až čtyři kapsle za den. V tomto případě je dobré se ohledně dávkování poradit s lékařem nebo odborníkem na medicinální houby.

Terapeuti tradiční čínské medicíny doporučují brát cordyceps maximálně pět dnů v týdnu a pak si na dva dny udělat přestávku. Cordyceps byste měli konzumovat nejlépe ráno. Večer si ho vezměte pouze v případě velkého vyčerpání. Cordyceps vždy berte nalačno, čtvrt až půl hodiny před jídlem, a zapijte ho dostatečným množstvím vlažné vody.

Cordyceps a předávkování

Co se stane, když dostanete do svého organismu větší množství cordycepsu, než by bylo vhodné? Klinické studie neobjevily významné zdravotní komplikace v případě předávkování cordycepsem.

Určité problémy ale nastat mohou. Patří mezi ně otoky, svíravé bolesti hlavy nebo špatné psychické stavy. Pokud dostanete do těla opravdu extrémní množství této medicinální houby, mohou nastat i problémy se srážlivostí krve a s narušením imunity.

Nežádoucí účinky cordycepsu

Při krátkodobém užívání cordycepsu by neměly nastat žádné vedlejší účinky. Při dlouhodobém užívání vždy dodržujte doporučenou denní dávku. Pokud se u vás objeví vyrážka nebo zarudnutí kůže, nevolnosti a pocity na zvracení, měli byste preparát raději vysadit. Cordyceps nekonzumujte ani tehdy, pokud máte alergii na houby. Pokud jste těhotná nebo kojíte, poraďte se o užívání cordycepsu s odborníkem.

Mějte také na paměti, že cordyceps působí proti srážení krve. Čeká vás operační zákrok? Vysaďte cordyceps týden před operací. Berete léky proti srážlivosti krve? U moderních léků na ředění krve je možné cordyceps opatrností užívat. V každém případě vždy poslouchejte své tělo a v případě jakýchkoliv pochybností se obraťte na lékaře, terapeuta tradiční čínské medicíny nebo odborníka na medicinální houby. Rozhodně neváhejte investovat do co nejkvalitnějšího doplňku stravy, jehož parametry dokládá příslušná certifikace.

Zdroje:
https://www.kralovstvizdravi.cz/blog/cordyceps–zazracna-cinska-houba-a-jeji-ucinky-na-lidske-zdravi/
https://wearefeel.com/blogs/learn/what-is-cordyceps-extract

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *