Cordyceps z pohledu čínské medicíny: Proč houba patřila mezi nejcennější léčivo na císařském dvoře?

Cordyceps a čínská medicína

Uzdravuje, omlazuje, prodlužuje život, dodává sílu a sexuální energii. O významných účincích medicinální houby cordyceps se vědělo už ve starověké Číně. Jak přesně na ni nahlíží tradiční čínská medicína a v čem může cordyceps napomoci i vám?

Cordyceps objevil pasoucí se dobytek

Cordyceps roste v oblastech tibetské náhorní plošiny ve výšce až 4 000 metrů nad mořem. Před zhruba 1 500 lety si pastevci všimli, že vždy, když jejich dobytek spásá tuto nezvykle tvarovanou rostlinu, má najednou spoustu energie, skotačí a a dovádí. Cordyceps se pak dostal až na císařský dvůr, kde byl ceněn jako vysoce účinné léčivo.

Český název pro cordyceps – housenice čínská – poukazuje na nezvyklé spojení houby a housenek a její poněkud nevábný vzhled. Právě larvy hmyzu cordycepsu dodávají jedinečné složení, tolik ceněné na poli západní i východní medicíny. Houba na larvách motýlů parazituje – infikuje je svými výtrusy. Housenka se následně zahrabe do země, houba se postupně živí jejími orgány a nakonec vyplní její tělo. Cordyceps svým tvarem proto housenku skutečně připomíná.

Cordyceps a čínská medicína

Unikátní propojení rostlinné a živočišné říše vnímá tradiční čínská medicína jako obrovskou výhodu. Cordyceps podle tohoto konceptu dokáže organismu mimořádně účinně doplnit energie jin i jang. Působí na dráhu plic (posiluje plicní jin) a ledvin (posiluje ledvinový jang).

Ledviny považuje čínská medicína za pramen života. Proudí jimi povzbuzující energie čchi. Pokud se však tato životodárná energie vlivem stresu nebo nevhodného životního stylu vyčerpává, cítíme se unaveni a “bez života”. Máte podobné pocity? Pak je vhodné navštívit odborníka na tradiční čínskou medicínu. Pokud vám potvrdí, že jsou vaše ledviny vyčerpané, pravidelné užívání cordycepsu pomůže energii znovu doplnit a organismus harmonizovat.

Cordyceps a jeho účinky

A v čem konkrétně cordyceps pomáhá?

  • Podporuje imunitní systém,
  • působí proti stresu,
  • podporuje plodnost,
  • povzbuzuje sexuální energii,
  • používá se v boji proti nádorovým onemocněním,
  • udržuje hladinu cukru v krvi,
  • podílí se na zvládání zánětlivých procesů v organismu,
  • posiluje srdce,
  • zvyšuje výkonnost u sportovců.

Zdroje:

https://www.poradnaprozdravi.cz/lecive-houby-cordyceps-housenice-cinska
https://www.prirodnilekarna.cz/clanky-housenice-cinska-cordyceps-sinensis.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *