Může mít Cordyceps nežádoucí účinky?

siluety běžících mužů

Cordyceps sinensis už přes dva tisíce let využívá tradiční čínská medicína jako přírodní prostředek třeba k řešení potíží s ledvinami a plícemi a k posílení imunity. Pro většinu lidí by Cordyceps neměl mít nežádoucí účinky. V určitých případech se vyplatí obezřetnost. Které to jsou?

Prospěšnost Cordycepsu pro zdraví

Kromě toho, že housenice čínská tonizuje ledviny, podporuje také celkovou regeneraci. Přispívá k lepšímu fungování srdce a kardiovaskulárního systému a reguluje štítnou žlázu. Organismus lépe odolává stresu, dochází k poklesu oxidačního stresu a ke zlepšení nálady. Nabízí pomoc s infekcemi jako je třeba borelióza a stimuluje energii.

serial-cordyceps-button

Cordyceps sinensis obsahuje různé biologicky aktivní látky, mezi které patří polysacharidy, nukleosidy, nukleotidy, peptidy, steroly, nasycené a nenasycené masné kyseliny, vitamíny (D, E, K, vitamíny skupiny B a vitamín C), nechybí ani minerály a stopové prvky (sodík, draslík, vápník, železo, hořčík, mangan, zinek a selen).

žena cvičí na skále jógu pro zdraví

Nežádoucí účinky Cordycepsu

Z dosavadních zkoušek a užívání vyplývá, že Cordyceps je pro většinu lidí bezpečný a při krátkodobé konzumaci nemá vedlejší účinky.
Protože Cordyceps zpomaluje srážlivost krve, je třeba opatrnost v případech, kdy hrozí říznutí nebo člověk očekává operaci. Doporučuje se 2 týdny před operací tento doplněk stravy vysadit. Situaci také mohou zhoršit léky proti srážlivosti krve, takzvané antikoagulanty.

Pozor na Cordyceps je třeba dávat během těhotenství a kojení. Jelikož není dostatek informací o bezpečnosti o užívání v těchto případech, je lepší se konzumaci vyhnout.

Houba housenice čínská se nehodí také při akutních zánětech (a onemocněních spojených s horkostí) nebo při nespavosti.

Užívání Cordycepsu

Pokud chcete brát Cordyceps preventivně, doporučuje se během dvou až tří měsíců za rok užívat 1-2 kapsle denně. Cordyceps by se měl večer podávat pouze při velkém vyčerpání. Při zdravotních problémech nebo pokud berete léky, je vhodná konzultace s lékařem. Obecně se při potížích doporučují 3-4 kapsle. Někomu může vyhovovat konzumace denně. Terapeuté tradiční čínské medicíny doporučují užívat Cordyceps 4-5 dnů v týdnu a 2 dny přestávku. Důležité je ale vždy naslouchat potřebám těla. Vhodné je kapsle zapíjet vlažnou vodou nebo jinou teplou tekutinou.

Výtažek z mycelia Cordycepsu CS-4 se využívá pro podporu zdraví, přesto je třeba vždy zvážit vhodnost jeho konzumace.

Jaké máte zkušenosti s užíváním Cordycepsu sinensis? Podělte se o zkušenosti v diskuzi pod článkem.

serial-cordyceps-button

2 thoughts on “Může mít Cordyceps nežádoucí účinky?

  1. Bereme ho uz pres dva roky v kuse pi 1tablete…zmizel mi chronicky kasel,synovi dokaze za 9hod po 5tabletach vylecit zanet ledvin na ktery trpi…doktorsky overeno,v moci nebyla znamka po zanetu…pri antibiotikach lecba 14dni…..uz dva roky jsme nebyli nemocni…atd……

  2. Mohou rodiče užívat cordyceps, když užívají Eliquis, Pradaxu, rytmonorm, concor cor, betaloc?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *