Nejlepší přírodní prostředky proti nachlazení

Ucpaný nos a bolest v krku patří mezi příznaky nachlazení. Jaká je léčba nachlazení a po čem bychom měli sáhnout, když se ho chceme zbavit co nejdříve.

Běžné nachlazení nás může potkat několikrát za rok. Jedná se o virovou infekci horních cestách dýchacích, kterou většinou zapříčiňují rhinoviry. Do jaké míry nás bude trápit toto nachlazení, záleží především na stavu našeho imunitního systému. Ten totiž hlídá, aby se viry a další cizorodé látky nedostaly do organismu. Jestliže funguje správně, představuje dobrou ochranu. Z tohoto důvodu se vyplatí organismu trochu pomoci a k dodržování zásad zdravého životního stylu má smysl přidat i nějaké přírodní látky. Hodí se nejen jako součást léčby nachlazení, ale také jako prevence, abyste léčbu řešit nemuseli.

Echinacea

Echinacea neboli třapatka nachová nejspíš patří mezi první prostředky z přírody, na které si vzpomenete v souvislosti s nachlazením. Tady je dobré zmínit, že echinacea patří mezi adaptogeny, což jsou pomocníci s přizpůsobením na stres (ať už fyzický nebo psychický). Může se jednat o stres z vyčerpání, po námaze, ale i o regeneraci po (nebo při) nemocích.

Cordyceps sinensis

Mezi další adaptogeny patří také čínská houba Cordyceps sinensis (housenice čínská). Kromě zmírnění stresu se také využívá na posílení organismu právě v případě respiračních onemocnění, takže se ho hodí zvolit právě při nachlazení (i jako prevence). Mezi účinné složky patří vitamín B12 a třeba také nukleosidy.

Hlíva ústřičná

Oblíbenou na nachlazení se v poslední době stává i hlíva ústřičná, využívaná pro celkovou podporu imunitního systému. Obsahuje několik vitamínů (za zmínku stojí B a C), ale třeba i betaglukany, což jsou další důležité složky na podporu imunity, například i minerální látky zinek a selen.

Zázvor

Také zázvor je zdrojem řady cenných látek (vitamíny B3 a C, flavonoidy, terpenoidy), které pomohou s nachlazením. Zázvor se dá užívat v různých podobách, nejčastěji to bývá čaj, který se může dosladit medem. A ten koneckonců neslouží jen jako sladidlo, ale také oceníme jeho antibakteriální a antimikrobiální vlastnosti.

Zdroj:
wikipedia.org
healthline.com

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.