Cordyceps a vitiligo: tradiční čínská medicína vidí souvislost

Neinfekční kožní chorobu zvanou vitiligo poznáme podle bílých skvrn na kůži. Čím je způsobena a jaký vliv může mít čínská houba Cordyceps na vitiligo?

Co je vitiligo a jak se projevuje

Vypadá to, že vitiligo nebo někdy také nemoc označovaná jako leukodermaautoimunitní podstatu. K onemocnění dochází po 20. roce, většinou vzniká po spálení sluncem. Objevují se bílé skvrny, které neobsahují melanin, což je kožní barvivo. Předchází jim spálená kůže. Předpokladem nemoci by měly být genetické dispozice, ale kromě spálení slunce může jít o důsledek fyzického traumatu kůže, případně o důsledek virové infekce. Podstatou onemocnění je napadení a zničení buněk vytvářejících melanin – melanocytů. Vitiligo může být omezeno na malou část, ale i podstatnou část těla (většinou končetiny). U každé osoby je průběh jiný.

Léčba vitiliga

Léčba této nemoci většinou spočívá v kombinování několika způsobů. Převážně se jedná o světloléčbu (UVB záření nebo P-UVA (Psoralen s ultrafialovým zářením UVA)), specializované masti a doplňky. Léčbou se u nás zabývá několik specializovaných míst.

Cordyceps a vitiligo

Léčbu vitiliga také řeší tradiční čínská medicína. Její praktikování cílí na výživu ledvin, podporu krevního oběhu a rozptýlení patogenních větrů. Důvodem je horkost v krvi a porucha cirkulace čchi a krve na povrchu. Výsledkem je špatná funkce kůže. Praktikové této medicíny jsou přesvědčeni, že základem úspěchu je včasná léčba už při prvních příznacích.

Spolu s léčbou je třeba dodržovat pravidla, jako jsou pravidelné návyky, nekonzumování dráždivých potravin, vyhýbání s přímému slunci a dlouhodobému pobytu ve vlhku.

Čínská houba Cordyceps je součástí jedné z receptur, spolu se surovinami, které mají jako ona vliv na imunitní funkce těla a na udržování stabilního vnitřního prostředí (homeostáza). Také Cordyceps podle této tradiční medicíny vyživuje játra a ledviny, povzbuzuje čchi a vyživuje krev, má za úkol rozptýlit patologickou stagnaci čchi a odstranit vlhkost, aktivuje krevní oběh a podporuje jeho činnost. To jsou základní předpoklady, aby mohlo dojít k vnitřní terapii a narovnání prostředí.

Důležitým faktorem správné léčby je také dobrý psychický stav a pohoda pacienta, i když se jedná o poměrně dlouhodobé řešení. V této souvislosti může být prospěšný právě i Cordyceps, protože se jedná o známý adaptogen, který vyrovnává psychický a fyzický stres.

Čchi může udržovat teplo a krev může hlídat vlhkost těla. Vede krev a krev je zdrojem čchi. Při správném nastavení fungují svaly a kůže dobře, barva kůže je rovnoměrná.

Zdroj:
wikipedia.org
itmonline.org

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *