Většina lidí na Západě zná Cordyceps posledních 20 let, během nichž moderní vědecké metody mají stále více možností na zkoumání jeho zdánlivě velkého rozsahu léčivých vlastností, a to pomocí pokusů, aby ověřili to, co čínští lékaři znají po staletí. Přirozeným prostředím houby Cordyceps sinensis jsou horské oblasti severozápadní Číny v nadmořské výšce 3–5000 metrů. Klimatické podmínky jsou zde velmi drsné, s průměrnými ročními teplotami 0,2–0,8 °C, vlhkostí vzduchu 50–70 % a sněhovou pokrývkou po 140–286 dní ročně.
Co Cordyceps obsahuje
Cordyceps obsahuje různé biologicky aktivní látky, mezi které patří polyaminy, peptidy, 77 mikro- a makro- prvků, vitamíny B1, B2, B12, E a K, všechny esenciální aminokyseliny, glutamát, L-tryptofan, L-arginin a lysin, d-manitol, deriváty ergosterolu a alkaloidy. Cordyceps obsahuje také 80 typů enzymů (včetně koenzymu Q10), mastné kyseliny (hlavně olejovou, linolovou, palmitovou a stearovou) a steroly.
Farmakologické účinky cordycepsu jsou především důsledkem přítomnosti biologicky aktivních polysacharidů, nukleosidů a cyklosporinu. Polysacharidy v cordycepsu mají řadu vlastností: CS-F30 snižuje hladinu krevního cukru (hypoglykemický účinek) a tuku (účinky snižování hladiny lipidů); CS-81002 je imunostimulátor, polysacharid stimulující imunitní systém s ochrannými účinky při ozáření a protirakovinnými účinky.Během posledních 20 let je ohromný rozsah léčebných aplikací cordycepsu stále více zkoumán pomocí moderních vědeckých metod ve snaze ocenit to, co čínští praktici znají již po staletí.