Jak snížit vysoký krevní tlak? Pomůže i Cordyceps

stetoskop na stole

Vysoký krevní tlak patří mezi nejčastější kardiovaskulární nemoci. Jak snížit vysoký krevní tlak? Pomohou úpravy ve stravování a životosprávě, tajným tipem je i medicinální houba Cordyceps.

Jak snížit vysoký krevní tlak

Za vysoký krevní tlak neboli hypertenzi se považuje stav, kdy je krevní tlak po delší dobu (nebo opakovaně) zvýšen nad 140/90 mmHg, u diabetiků nad hodnotu 130/90 mmHg. Dospělý člověk by měl mít tlak 120/80 mmHg. Za nejčastější příčinu hypertenze se pokládá zúžení tenkých periferních cév a také nárůst viskozity krve.

měření krevního tlaku

Na vysoký krevní tlak má vliv příjem kuchyňské soli, dále obezita, velký dlouhodobý stres, nedostatek pohybu, obezita a také genetické předpoklady. Kromě genetických předpokladů je možno vše ovlivnit, ať už nižší konzumací soli a zdravým životním stylem.

Může se ale stát, že se vysoký krevní tlak objevuje jako součást chorob (ledvinné nebo hormonální). Přechodné zvýšení tlaku mohou vyvolat také některé léky.

Při vysokém krevním tlaku je potřeba upravit jídelníček, kdy by ve stravě neměla převažovat jídla, která vyvolávají horko. Podle tradiční čínské medicíny to jsou především smažená, pečená nebo grilovaná jídla a potraviny jako je zázvor, chilli nebo třeba pepř. Jídlo by nemělo být příliš slané nebo kořeněné. Také vyšší konzumace živočišných tuků vede k potížím s cévami a tedy i k vyššímu tlaku.

Vliv na snížení krevního tlaku mohou mít i medicinální houby jako je Cordyceps.

Cordyceps a krevní tlak

Cordyceps sinensis neboli housenice čínská je parazitická houba, která se přirozeně objevuje ve vyšších nadmořských výškách Číny a Tibetu. Studuje se a využívá nejen v tradiční čínské medicíně, ale její účinky zkoumá i západní medicína. Byl zjištěn její protiinfekční a posilující vliv. Kromě toho je Cordyceps schopen stimulovat imunitní systém.

Významnou schopností Cordycepsu je také snížení únavy a obnovení regeneračních rezerv organismu. V tomto ohledu pečuje o krevní tlak, protože snižuje předpoklady pro zvýšení krevního tlaku.

V jedné ze studií (Therapeutic efficacy of a polysaccharide isolated from Cordyceps sinensis on hypertensive rats) byly z Cordycepsu extrahovány polysacharidy a zkoumaly se jejich účinky na krysách, které měly vysoký krevní tlak. Zjistilo se, že cordycepsový polysacharidový extrakt (CSP1) zvyšuje vylučování oxidu dusnatého, který rozšiřuje cévy. Kromě toho snížil koncentraci působků, které zvyšují napětí cév a způsobují jejich stažení, konkrétně o adrenalin, noradrenalin, endotelin 1, angiotensin II. Poklesla i hladina TGF beta, která má vliv na zúžení a zesílení cévních stěn. Kromě toho se snížil zánět. Doložila se tak schopnost Cordycepsu pomáhat se zdravým stavem cév, což příznivě působí na krevní tlak.

Vedle zásad zdravého životního stylu a úpravy jídelníčku je možno působit na optimalizaci stěn cév třeba právě houbou Cordyceps. Podělte se v diskusi, co prospívá na snižování tlaku vám.
serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *