Šťastných sedm: Nejvýznamnější účinky corcycepsu, které potvrdili vědci

Cordyceps účinky

Potenciálu cordycepsu si před zhruba 1500 lety všimli pastevci dobytka v Himálajích. Když zvířata požírala zvláštní houby bez kloboučků, byla nezvykle dovádivá a plná energie. Cordyceps se pak stal významnou houbou v tradiční čínské medicíně a dnes se mu dostává pozornosti i v západním světě. Jaké jsou jeho významné účinky, potvrzené moderními vědeckými výzkumy?

1. Cordyceps zvyšuje energii

Mezi nejvýznamnější účinky cordycepsu patří jeho schopnost zvýšit energii. Z jednoho výzkumu vyplynulo, že cordyceps může pomoci zvýšit hladiny ATP (adenosintrifosfátu), což je nejlepší přímý biochemický ukazatel v těle pro to, kolik energie se používá a ukládá.

2. Užívání cordycepsu zlepšuje sportovní výkon

Medicinální houba cordyceps je pro své účinky známým doplňkem stravy pro sportovce – zvyšuje sportovní výkon. Jedna studie ukázala, že subjekty, které užívaly cordyceps, prokázaly lepší schopnost cvičit ve vyšších nadmořských výškách. Jiná studie zkoumala starší osoby, které po užívání cordycepsu měla lepší výsledky při cvičení než ty, které cordyceps nebrali. Toto souvisí se zmíněnou schopností cordycepsu zvyšovat hladinu ATP, která zvyšuje energii, ale i sportovní výsledky a celkovou fyzickou výkonnost.

3. Cordyceps pomáhá zhubnout

S čím souvisí více energie a chuti do cvičení? Přece se zdravějším životním stylem a možným hubnutím. Pokud si přejete shodit nějaké to kilo navíc, mohlo by vás také zajímat, že cordyceps přímo napomáhá metabolismu, a tím se podílí na lepší regulaci hmotnosti. Studie z roku 2014 dokázala, že se díky tomuto účinku cordycepsu podařilo testovaným subjektům zhubnout a předejít obezitě.

4. Cordyceps chrání tělo před stresem

Cordyceps se řadí mezi tzv. adaptogeny, tedy zdraví prospěšné rostliny, které při dlouhodobém užívání zmírňují hladinu stresu v těle. Další klinická studie přesně tento předpoklad, se kterým pracují zejména praktikové alternativní medicíny, potvrdila. Zkoumaná skupina subjektů, které užívali cordyceps, zvládala stresové situace lépe než ti, kteří medicinální houbu nedoplňovali.

5. Cordyceps bojuje proti depresi

Kromě stresu cordyceps pomáhá i při stavech deprese a úzkosti. Také to podle další ze studií souvisí s účinky cordycepsu související se zvyšování hladin ATP. Cordyceps sice nefunguje přímo jako přírodní antidepresivum, ale může poskytnout dlouhodobou holistickou podporu.

6. Cordyceps zlepšuje kognitivní funkce a paměť

Studie z roku 2016 ukázala, že mezi další účinky cordycepsu patří schopnost chránit neurony a nervy. Ochráněný mozek a nervový systém má lepší předpoklady pro to, aby nevznikaly problémy s kognitivními funkcemi, zhoršená paměť nebo mozková mlha. Užívání cordycepsu by mohlo sloužit i pro efektivní terapii neurologických poruch.

7. Cordyceps bojuje s chronickými záněty

Cordyceps je medicinální houbou bohatou na množství antioxidantů. Díky tomu zachytává v organismu volné radikály a očišťuje ho od škodlivých buněk, způsobujících zánětlivá onemocnění, degeneraci tkání a další poškození v těle. Právě tato schopnost patří mezi nejvýznamnější účinky cordycepsu.

Zdroj:
https://primalherb.com/the-top-13-benefits-of-cordyceps/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *