Houby Hericium, hlíva ústřičná a maitake mají dlouhou tradici v tradiční čínské medicíně

korálovec ježatý u kmene stromu

Tradiční čínská medicína nevyužívá jen medicinální houby Cordyceps, Reishi, Shiitake nebo Coriolus. Po staletí nacházejí uplatnění i další houby, jako je Hericium, hlíva ústřičná a maitake.

Hericium (korálovec ježatý)

Hericium erinaceus, česky korálovec ježatý je v Číně znám jako „Houtou” nebo „Shishigashira”. Tradiční čínská medicína tuto neobvyklou houbu, která roste na starých nebo mrtvých listnatých stromech, využívá už po staletí. Nejen v rámci čínské medicíny, ale i té japonské, se jedná o velmi častou houbu. V čínských a japonských zdravotnických lidových systémech nachází Hericium uplatnění k podpoře sleziny, výživě střev a bývá podáváno i jako protirakovinová látka. Oproti tomu Indiáni v Severní Americe byli pověstní tím, že stále u sebe měli prášek z usušené plodnice, kterým mohli ošetřit zranění a zastavit krvácení.

hlíva ústřičná v misce

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus)

Hlívě ústřičné se už dlouho říká „božský květ”. Tuto přezdívku získala houba v Číně, za období dynastie Sung (420-479 př. n. l.), kdy na ni byla napsána i oslavná báseň. Právě z této doby pocházejí první zmínky o příznivém vlivu hlívy. Tradiční čínská medicína prostřednictvím hlívy posilovala funkci žaludku a sleziny a podporovala celkovou qi (energii).
Tuto houbu ovšem neznali jen v Asii, její nejen kulinární věhlas se šířil i z Jižní Ameriky, Afriky a hlíva není neznámá ani středoevropanům.

Maitake (Grifola frondosa)

Maitake neboli česky trsnatec lupenitý se přes 3000 let využívá v Japonsku a Číně nejen pro přípravu pokrmů, ale také na podporu organismu. Konkrétně v Číně měla tato houba uplatnění v lidovém léčitelství už za dynastie Han (206-220 n. l.), a to jako adaptogen (proti psychickému i fyzickému stresu) i jako tonikum. Tradiční čínská medicína trsnatce lupenitého využívá pro doplnění sleziny a zvyšování qi (energie).
Překlad japonského slova maitake zní „tančící houba”, což může odkazovat na radost sběračů, když trsnatec nalezli, nebo prý odkazuje na podobu houby. Trs plodnic má totiž těsně přiléhající klobouky a připomíná tak tanec motýlů.

Zdroj
https://www.researchgate.net/publication/281146648_Hericium_erinaceus_an_amazing_medicinal_mushroom
Christopher Hobbs: Medicinal Mushrooms: An Exploration of Tradition, Healing, and Culture. Botanica Press, 1986
V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *