Cordyceps má hodně dlouhou historii, v současnosti je ale dostupnější

tibetská krajina s kráčejícím mnichem

Cordyceps sinensis je houba, která roste v nadmořské výšce nad 4500 m tibetských náhorních plošin. Jeho sílu popsali nejen v tibetské medicíně, ale i už ve starých čínských lékařských knihách.

Historie houby Cordyceps

Uvádí se, že otec moderní etnické mykologie, Gordon Wasson, věřil, že tato houba byla používána při náboženských obřadech před neuvěřitelnými 4000 roky. Pro Číňany byla houba velmi vzácná, proto ji směli konzumovat jen ti nejurozenější z císařského dvora a šlechta. Cordyceps považovali za oblíbenou pochoutku, využívanou jako nádivka do kachny. Věřilo se, že tím jedlíci získají vitalitu, dosáhnou dlouhověkosti a zabrání nemocem.

Úplně první si ale měli všimnout vlivu Cordycepsu pastevci jaků, když sledovali, jak se chovají zvířata, která se houbou na jaře živila. Zaujala je především jejich bujnost ve všech ohledech. Už zhruba okolo roku 250 n. l. byla houba řazena mezi významné rostliny čínské fytoterapie, když se dostala do cenné knihy She Nong Ben Cao Jing,

První písemnou zmínku o účincích této houby můžeme najít v Nové kompilaci lékopisu, což je dílo Wu-i Lua z roku 1757.

Cordyceps v dnešní době

Dnes je už pěstuje uměle, proto je mnohem dostupnější. Cena houby z přírody je stále velmi vysoká. V roce 2008 měla cena za kilogram odpovídat zhruba 100-180 tisícům Kč.

V současné době se Cordyceps využívá třeba v rámci tradiční čínské medicíny, a to pro posílení. Nejen při dlouhodobých onemocněních, ale také třeba u různých psychických neduhů. Houba se osvědčila především ve stavech, které zasahují oblast plic a srdce. Může se jednat o alergie, ale i třeba nádorová onemocnění.

Pod názvem jartsa gunbu se housenice čínská využívá i v rámci tibetské medicíny, hlavně jako tonikum. Místní léčitelé ji podávají lidem, kteří mají problémy s ledvinami, srdcem, ale také na sexuální potenci. Po tomto využití sahají i v Japonsku. Kromě toho by houba podle nich měla pomáhat na bolest ve stehnech a kolenech.

Zdroj:

David Winston, Steven Maimes, Adaptogeny, Triton, 2011

V. Antonín, I. Jablonský, V. Šašek, Z. Vančuříková. Houby jako lék, Ottovo nakladatelství, 2013

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *