Cordyceps pětkrát jinak: V jaké formě je nejúčinnější?

Cordyceps užívání

Bere na sebe podobu larev hmyzu, obsahuje nebývalé množství zdraví prospěšných látek a přitahuje stále větší pozornost vědců ověřujících benefity pro lidský organismus, se kterými pracuje tradiční čínská už po staletí. Řeč je o medicinální houbě cordyceps. Chcete i vy podpořit své zdraví? Zařaďte ho do svého repertoáru doplňků stravy. Která z forem cordycepsu vám bude nejvíce vyhovovat?

Proč užívat cordyceps

Cordyceps obsahuje velikou variabilitu biologicky aktivních látek. Za zmínku stojí především polysacharidy, vitamíny skupiny B, E a K, esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny, 80 typů enzymů, steroly a téměř 80 mikro a makro prvků.

Užívání cordycepsu příznivě ovlivňuje lidské zdraví. Obsažené látky mají potenciál snižovat hladinu krevního cukru a tuku, podporují imunitu a pomáhají dokonce při léčbě nádorových onemocnění. Cordyceps také podporuje energii, pomáhá při problémech s plodností, působí proti stresu a zvyšuje výkonnost u sportovců. Z pohledu čínské medicíny pak lidskému tělu dodává chybějící energii jin a jang.

Cordyceps a užívání: 5 různých způsobů

1. Čaj z cordycepsu

Pití čaje z medicinálních hub patří mezi nejstarší a nejtradičnější metody užívání v místech, kde se tyto houby přirozeně vyskytují. Pro uvolnění esenciálních sloučenin je potřeba dodržet specifickou dobu varu a rovnoměrnou teplotu zahřívání. Staří Číňané připravovali výtažky z hub cordyceps při různých teplotách a tekutých základech pro různé nemoci a problémy.

Čaj z cordycepsu je vynikající způsob, jak do organismu vpravit imunomodulační látky. Lze ho užívat denně jako ranní a večerní čaj, a to spolu s jídlem i nalačno. Tělíska cordycepsu můžete také použít do polévek nebo je jíst zasyrova. Čaj z cordycepsu je možné skladovat pro pozdější použití ve skleněné nádobě – účinnost esenciálních sloučenin se tak nijak nesnižuje. Užívání cordycepsu jako čaje má i další výhodu, a to vyšší biologickou dostupnost a rychlejší vstřebávání biomolekul v těle.

 2. Cordyceps ve formě kapslí

Mnoho čerstvých plodů hub včetně Cordycepsu může mít až 90% obsah vody, což ztěžuje výpočet účinného množství a dávky. Proto se ve starověké Číně cordyceps sušil, drtil a podával po lžičkách. V současné době podávání po lžičkách suplují kapsle s extraktem z cordycepsu, získávané metodou dvojí extrakce.

Kapsle s extraktem z cordycepsu obsahují většinu ve vodě rozpustných polysacharidů a mnohé další specifické sloučeniny, jako jsou triterpeny, ergosteroly a cordycepin. Díky pravidelné konzumaci tobolek z cordycepsu budete chránění před nemocemi a infekcemi, protože významně posílíte svůj imunitní systém.

 3. Tinktura z cordycepsu

Ne každý je fanouškem polykání prášků nebo pití čajů, a právě pro tyto případy existuje tinktura z cordycepsu. Tinktury se obecně považují za jeden z nejlepších způsobů užívání houbových a bylinných léků. Tinktury využívají proces dvojité extrakce, a to k extrakci polysacharidů rozpustných ve vodě a k extrakci antioxidantů rozpustných v alkoholu. Takto se do výsledné tekutiny uvolní většina složek podporujících zdraví.

Jakékoliv posilující byliny, tedy i medicinální houby, je nejlepší užívat po dobu tří až devíti měsíců. Jako optimální průměrnou dávku můžete užívat 1-2 kapátka (1-2 ml dvojitého extraktu z cordycepsu), a to ráno a večer. Tinkturu kapejte přímo na jazyk, nebo ji rozpusťte v troše vody nebo zázvorového čaje a vypijte.

4. Horkovodní extrakt z cordycepsu

Použití koncentrátu cordycepsu je velice jednoduché. Stačí ho přidat do čaje, kávy, džusů nebo jiného nápoje. Horkovodní extrakt se připravuje vařením houby cordyceps při různých teplotách po dobu několika hodin, aby se z něj dostaly všechny ve vodě rozpustné složky. Pak se kapalný supernatant (tedy tekutina nad vzniklým sedimentem) zahřívá na mírném plameni, dokud se nedosáhne husté pasty. Tato pasta vám, uskladněná ve skleněné láhvi, vydrží po dobu až několika let.

Hlavní výhodou horkovodního extraktu z cordycepsu je to, že se dá konzumovat bez jakékoliv další úpravy. Jedná se o superpotravinu, kterou snadno obohatíte svůj oblíbený nápoj, smoothie nebo jiný pokrm.

5. Cordycepsový prášek

Prášek z cordycepsu je co do dávkování a účinnosti nejvíce podobný cordycepsovým kapslím. Jedná se o strojově nasušený a nadrcený produkt z plodnic cordycepsu. Pokud se rozhodnete pořídit si cordycepsový prášek, věnujte pozornost jeho složení. Kvalitní prášek by měl obsahovat alespoň 25 % betaglukanů a další specifické sloučeniny, jako jsou triterpeny, ergosteroly a cordycepin, nikoliv jiná nadbytná plniva.

Zdroj:
https://mycoforest.com/blog/five-effective-ways-to-consume-cordyceps-mushrooms/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *