Housenice čínská – pěstování velmi netradiční houby

sáčky s čínskou medicínou

Housenice čínská je vzácná parazitující houba, která využívá larvu motýla. Velmi dobře se jí daří ve vysokohorských oblastech Číny a Tibetu a stala se jednou z cenných hub tradiční čínské a tibetské medicíny.

Housenice čínská nebo také latinsky Cordyceps sinensis roste ve výšce 3500 metrů nad mořem, hlavně na náhorních plošinách čínské provincie Sichuan, ale i v Yunnanu v Tibetu. Protože k životu potřebuje velmi specifické podmínky, je ve volné přírodě velmi vzácnou. Její výskyt velmi klesá. Z tohoto důvodu se často pěstuje uměle.
housenice čínská latinsky Cordyceps sinensis

Jak vzniká housenice čínská

Housenice čínská vůbec nevypadá jako obvyklá houba. Její tělo je totiž složeno z houby a housenky motýla.
Výtrusy houby jsou zachyceny na povrchu housenky motýla (Thitarodes armoriacanus). Tímto způsobem se houbou nakazí. Proto se zahrabe do půdy, kde může pokračovat v dalším vývojovém stádiu. Cizopasnická houba larvu nakonec úplně pohltí. Trvá to zhruba 6 let, kdy housenice skleronciem vyplní chitinovou schránku, čímž vzniká základ pro zralou houbu.

V létě posledního roku houba vytvářenými mykotoxiny larvu úplně usmrtí. Z hlavy jí vyrazí stromatum, hlavičkovitý útvar, který je velký zhruba 8-10 cm a má červenohnědou barvu. Na něm se vytvářejí spory. Ty se opět uvolňují do okolí, čímž znovu mohou nakazit další housenky motýla. Houba se sbírá od dubna do srpna.

Housenice čínská: pěstování

Jak už jsme si řekli, housenice čínská je velmi vzácná a v přírodě se těžko hledá. Proto se hledalo řešení v umělém pěstování. Při tomto způsobu pěstování se považuje za nejúčinnější kmen mycelia Cordyceps (takzvaná CS-4), který byl vytvořen pomocí sekvenování DNA. Pěstuje se uměle na substrátu, přičemž původně se využívala sója. Protože je ale sója spojena s řadou problémů jako jsou hrozící alergie na sóju nebo s ohledem na geneticky modifikovanou sóju, se substrátem stala rýže. Hovoří se ale také i o využívání žita nebo prosa. Tato podoba housenice čínské je chemicky velmi blízká té přírodní, roste rychle a vytrvale.

Housenice čínská je pro tělo všestranně prospěšná. Tento dobíječ energie charakterizuje síla, díky které může stimulovat imunitu a odolnost organismu. Posiluje vyčerpané tělo proti virům, bakteriím, parazitům, ale také vůči stresu.

Využili jste už někdy schopností housenice čínské? Podělte se s vašimi zkušenostmi v diskuzi pod článkem.

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *