Housenice čínská aneb Cordyceps sinensis je známá a oblíbená houba. Má také řadu příbuzných. Kteří to jsou a můžete tyto houby najít i u nás?
Rod Cordyceps je poměrně rozsáhlý a podle Wikipedie čítá asi 400 druhů. Většinou se jedná o parazitující houby, které využívají nejen hmyz, ale i další členovce a dokonce také ostatní houby. Název pochází z řečtiny a znamená „hlava”.
Spousta těchto hub se nachází v asijských zemích jako je Čína, Japonsko, Nepál, Vietnam, Korea nebo třeba Thajsko, ale některé druhy rostou i u nás.
Housenice čínská
Existuje několik způsobů, jak vypěstovat tuto houbu. V přírodě to funguje tak, že výtrusy (spory) houby Cordyceps zachytí povrch housenky motýla, který se nakazí touto houbou. Zahrabe se do země, kde probíhá další vývojové stádium. Trvá asi 6 let, kdy parazitující houba housenku úplně pohltí. Cordyceps vyplní chitinovou schránku skleronciem, a to představuje základ pro zralou houbu. Mykotoxiny larvu zcela zlikvidují v létě posledního roku. Z hlavy vyrazí hlavičkový útvar zvaný stromatum s červenohnědou barvou, velký asi 8-10 cm. Vytvářejí se na něm spory. A celý koloběh vzniku housenice čínské začíná znovu.
Housenice červená
Kromě housenice čínské se hodně mluví i o housenici červené, která se známější kolegyní soupeří o slávu.
Housenice červená (Cordyceps militaris) je poměrně vzácná vřeckovýtrusná houba. Parazituje především na larvách a kuklách blanokřídlého hmyzu jako je lišaj.
Od července do listopadu se dá najít v listnatých i smíšených lesích, výjimečně také mimo les.
Housenice rouxova
Housenice rouxova (Cordyceps rouxii) je další vřeckovýtrusná houba, která parazituje na podzemních plodnicích, většinou na vřeckovýtrusné houbě jelence drsné. Objevuje se na nevápnité půdě listnatých a jehličnatých lesů.
Mezi vzácnější houby pak patří housenice hlavatá (Cordyceps capitata) a Cordyceps longisegmentis, které také parazitují na jelenkách.
Housenice cizopasná
Kyjovitými stromaty a nápadnými olivovými tóny je typická housenice cizopasná (Cordyceps ophioglossoides), která také okupuje podzemní houbu jelenku. Tento druh housenice je nejhojnějším z těchto parazitujících hub na jelenkách. Měly by se dát najít i v našich krajích od léta do podzimu, většinou v bučinách nebo smrčinách.
Housenice mravencová
Housenice mravencová (Cordyceps myrmecophila) je drobná houba, která parazituje na různých druzích mravenců. Protože je velmi malá, není jí věnováno tolik pozornosti. Najít ji můžete v tropických deštných pralesích Thajska.
Housenice štíhlá
Velmi malou houbou je i housenice štíhlá (Ophiocordyceps gracilis). Velikostí se dá přirovnat k sirce. Charakterizují ji žlutohnědé až oranžovohnědé plodnice a jemně šupinkatá třeň. Tato houba roste nejspíš na housenkách motýla hrotnokřídlece. Jeho housenky žijí v půdě. I housenice štíhlá se dá najít u nás.
To je pouze malý vzorek z tohoto bohatého rodu. Nepochybně jsou zajímavé i ostatní druhy, chtěli jsme vám ale nabídnout jen několik hub pro ukázku pestrosti.
Zdroj:
https://en.wikipedia.org/wiki/Cordyceps
http://www.mykologie.net