Cordyceps je vzezřením velmi zajímavá a netradiční houba. Má poměrně široké využití. Velmi úzká vazba je i ve vztahu Cordyceps a sport. Pomáhá totiž při výkonu sportu a při regeneraci.
Dosáhnout dobrého sportovního výkonu není vždy zcela snadné. Přestože pro něj uděláte vše, nemusí psychický stav a další faktory hrát ve váš prospěch. Pro tyto případy je možné sáhnout po pomocnících z přírody.
Cordyceps sinensis (housenice čínská) patří mezi hodně využívané houby, obzvlášť v rámci tradiční čínské medicíny. To ale není žádná novinka, protože tato medicinální houba pomáhá lidem už několik staletí.
Cordyceps a jeho účinky
Cordyceps má řadu příznivých účinků. Které z nich mohou využít sportovci?
- Zvyšuje okysličení v krvi.
- Dodává energii a pomáhá odbourávat úzkost před sportovním výkonem.
- Má protizánětlivé účinky.
- Likviduje volné radikály, které vytváří tělo.
- Přispívá k rychlejšímu zotavení v případě zranění.
- I přes namáhavý trénink umožňuje dobrý výkon a snižuje pocit vyčerpanosti.
- Umožňuje lepší odpočinek a regeneraci.
- Posiluje odolnost organismu a podporuje fyzickou sílu.
Cordyceps zvyšuje hladinu ATP
Výjimečnost Cordycepsu spočívá v obsažených látkách, mezi které patří i adenosin, což je nukleová kyselina, která je součástí ATP. ATP neboli adenasintrifosfát patří mezi důležité nukleotidy, jejichž rozkladem se vytváří velké množství energie. Ta se hodí při sportovních aktivitách, při kterých krátkodobě potřebujete spoustu energie. Příkladem může být třeba skok nebo sprint.
ATP zároveň slouží jako hnací síla svalů. Cordyceps sice napomůže dodávce energie, ale nejedná se o žádnou dopingovou drogu, role medicinální houby je totiž přirozená.
Cordyceps napomáhá růstu hladiny testosteronu
Hormon testosteron, který vzniká v Leydigových buňkách, má hlavní význam při tvorbě a růstu svalové hmoty. Při pravidelném posilování svalů Cordyceps stimuluje tvorbu testosteronu.
Na univerzitě v Pavii byla nedávno provedena studie, při které se během vytrvalostního tréninku cyklistů využily houby Reishi a Cordyceps. Během 3měsíční studie lombardští vědci testovali hlavně poměr testosteronu a kortizolu, tedy vztah, který má úzkou návaznost na sportovní výkon, zánět a únavu. Když se totiž hladina kortizolu zvyšuje v porovnání s testosteronem o více než 30 %, vypovídá to o tom, že sportovec je velmi unavený.
Výsledky ukázaly, že po třech měsících testování se poměr testosteron/kortizol významně změní a brání sportovcům v dosažení nadměrné únavy a vyčerpání. [1]
Cordyceps jako antioxidant
Z lombardské studie vyplývá i zjištění o tom, že po měsících užívání doplňků z hub hodnoty ukazovaly zvýšenou schopnost vychytávání volných radikálů u sportovců po závodu. Lépe je tak chránily před oxidačním stresem.
Z výše uvedených řádků je zřejmé, že Cordyceps se dá využít při různých sportech, při kterých může zlepšit výkony i regeneraci.
Máte zkušenost s užíváním Cordycepsu při sportu? Podělte se zkušenostmi v diskuzi pod článkem.