Další známé houby, které pocházejí z Číny jako Cordyceps

čínská lékárnice nabírá léky

Mezi čínské houby patří nejen známý Cordyceps, ale také řada dalších oblíbených hub. Z nich můžeme zmínit Reishi, Shiitake nebo třeba Coriolus.

Reishi (lesklokorka lesklá)

Už před dvěma tisíci let si v Číně všimli lidé neobvyklého vlivu Reishi na člověka. Pro její vliv jí dokonce začali říkat „houba nesmrtelnosti”. V čínském umění právě proto představuje symbol zdraví a dlouhověkosti. Protože si místní byli vědomi výjimečnosti této vzácné čínské houby, směli ji konzumovat jen ti nejurozenější. Tedy kromě císaře a jeho dvora, také příslušníci horní třídy. Reishi využívala a využívá tradiční čínská medicína především jako tonikum pro ducha (shen) a kromě toho také pro doplnění vitální energie (čchi) a krve, jejichž důsledkem je únava, závratě, slabost nebo dušnost.

čínská houba Reishi

Shiitake (houževnatec jedlý)

Také Shiitake patří mezi pověstné houby v rámci tradiční čínské medicíny. Říkalo se jí „houba z černého lesa”. Aby bylo k dispozici dostatečné množství Shiitake, ví se o tom, že už ve 13. století (první písemná zmínka) začali Číňané s pěstováním tohoto přírodního pokladu. Nejenže houbu měli v oblibě jako potravinu, ale také si všimli příznivého vlivu na nemoci horních cest dýchacích. Čínské houby Shiitake tradičně pomáhaly při špatném krevním oběhu, jaterních potížích nebo při vyčerpání a slabosti. Místní obyvatelé věřili, že houba přispívá také k prevenci předčasného stárnutí.

Coriolus (outkovka pestrá)

Další čínskou houbou je Coriolus versicolor, který se také označuje jako Trametes versicolor. Také její využívání se datuje o pěkných pár století zpět. Písemné zmínky o Coriolu je možno najít v textech z období staré čínské dynastie Ming (okolo roku 1368). Právě v nich se vypráví o dobrém vlivu této houby na posílení organismu, jeho fyzické i psychické stránky a o podpoře vitální energie čchi. V průběhu staletí se v rámci tradiční čínské medicíny osvědčila při řešení potíží jako je rozpouštění hlenu, různé plicní infekce, ale také při hepatitidě nebo rakovině.

Zdroj
http://www.davidmoore.org.uk
https://cs.wikipedia.org/wiki/Outkovka_pestr%C3%A1

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *