Léčivá houba z hor – Cordyceps

Cordyceps

Houba Cordyceps Sinensis se ne nadarmo česky jmenuje Housenice čínská. Kdysi dávno,asi před 1500 lety, pastevci jaků v horách Tibetu a Nepálu pozorovali,že po spásání zvláštní houby bez kloboučku je skot náhle plný energie. Tak byla objevena vzácná houba Cordyceps.
Její rod zahrnuje přes 680 druhů, z nichž  nejznámější je Cordyceps sinensis, v tradiční čínské bylinné medicině využívaná jako přírodní léčivý prostředek. Císařská dynastie Čching používala  cordyceps předevšín k obnovení fyzických i duševních sil a posílení sexuální energie.V 18. století se dostal do západní  Evropy zásluhou francouzského jezujity Jeana Baptista du Halde,který byl hostem čínského císaře a na jehož dvoře se dozvěděl o cordycepsu a jeho příznivých účincích. V roce 1757 bylo pojednání o Cordycepsu poprvé publikováno v tehdejší lékařské literatuře, a sice v New Compilation of Materia Medica. Některé zajímavé biofarmakologické vlastnosti těchto hub byly zjištěny teprve poměrně nedávno. Například z housenice subsessilis (Tolypocladium inflatum), které bylo zdrojem cyklosporinu, přelomového léčiva umožňujícího transplantace lidských orgánů, lze dále získávat užitečné substance,jako je cordycepin nebo anamorph.

JIN i JANG

Podle tradiční čínské medicíny je cordyceps nositelem jin i jang vlastností, což umožňuje jeho vyvážené působení ve tkáních a orgánech těla. Obsahuje biologicky aktivní látky, z nichž nejúčinnější jsou cordycepsové polysacharidy a kyselina cordycepsová. Podle současné čínské herbální mediciny se Cordyceps sinensis uplatňuje především jako vysoce aktivní přírodní prostředek podporující a harmonizující obranný system /imunitu/ organismu, přičemž jeho vyvážení se může projevit i snížením nepřiměřené imunitní odpovědi u alergií.

Dále je tato houba také používána jako rostlinné antibiotikum, pro své bakteriostatické účinky proti několika desítkám patogenních bakterií, včetně pneomokoků, streptokoků a zlatého stafylokoka. Má všestranné regenerační účinky, umožňující například lépe snášet chemoterapii a léčbu ozařováním při terapii onkologických onemocnění. Čínští odborníci uvádějí, že Cordyceps působí blahodárně u zánětů, podporuje prokrvení tkání, pomáhá zlepšovat prokrvení vnitřního ucha a tak působí příznivě u ušních šelestů / tinnitus/ či u poruch prokrvení dolních končetin a zvyšuje odolnost vůči únavě. Je to v podstatě adaptogen, který pomáhá zlepšovat dynamiku buněčné látkové přeměny, zejména cukrů a tuků. Příznivě působí  rovněž na látkovou výměnu v organismu, především jater a ledvin, coz přispívá  k jeho detoxikaci,pomáhá zlepšovat i vitalitu a fyzický výkon.

serial-cordyceps-button

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *